Jak zbadać płodność?

termedia.pl 6 miesięcy temu
Zdjęcie: 123RF


Wiedza o tym, iż płodność maleje wraz z wiekiem, jest powszechna, nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, iż rezerwę jajnikową obniżają także niektóre choroby. Poziom płodności kobiety można ocenić, wykonując tzw. badanie AMH, czyli hormonu wytwarzanego przez pęcherzyki jajników.



– Kobiety przychodzą na świat z konkretną pulą rezerwy jajnikowej, nie produkują komórek rozrodczych w ciągu życia. Pęcherzyki pierwotne tworzą się już ok. 20. tygodnia życia płodowego zarodka, natomiast w chwili narodzin jest ich w jajnikach 1–2 mln. W czasie dojrzewania ta liczba spada do 300–500 tys. Wraz z wiekiem pęcherzyków jajnikowych ubywa, tylko 400–500 z nich dojrzeje i zostanie uwolnionych podczas cyklów miesiączkowych kobiety, bo tyle mniej więcej owulacji ma kobieta w ciągu życia – mówi dr Patrycja Sodowska z kliniki InviMed.

Przyjmuje się, iż rezerwa jajnikowa znacznie zaczyna się obniżać po 35.–38. roku życia, a liczba komórek jajowych ubywa do momentu wystąpienia menopauzy, gdy kobieta zakończy swój okres rozrodczy.

Obniżenie masy ciała to zwiększenie szansy na ciążęRosnąca częstość występowania otyłości na świecie stwarza istotne zagrożenie dla płodności. Jakie są optymalne strategie postępowania w tym przypadku?
Idź do oryginalnego materiału