Jak załatwić refundację na obuwie ortopedyczne – poradnik

rampa.net.pl 1 dzień temu

Z pozoru wydaje się to prostą rzeczą, ale nie wszyscy o tym wiedzą. Zwłaszcza ci, którzy może dopiero teraz potrzebują takiego zaopatrzenia medycznego, bo pogorszył się ich stan zdrowia lub przywitali na świecie dziecko z niepełnosprawnością.

Powody mogą być różne, ale mam nadzieję, iż ten poradnik będzie dla Ciebie przydatny i załatwienie obuwia ortopedycznego, nie będzie dla Ciebie stanowić problemu.

Dla kogo obuwie ortopedyczne?

Taki rodzaj zaopatrzenia jest niezbędny dla osób z wadami stóp. Noszenie takiego rodzaju obuwia, zapobiega pogłębianiu wady poprzez prawidłowe dopasowanie obuwia do kształtu stopy. Prawidłowe dopasowanie obuwia zapobiega nie tylko pogłębianiu wady stopy, ale też zapewnia osobie tego potrzebującej komfort przy poruszaniu się.

Kto wystawi zlecenie na obuwie ortopedyczne, ile wynosi refundacja, i jak często ona przysługuje?

By dostać zlecenie na taki rodzaj obuwia trzeba udać się na wizytę do lekarza specjalisty. Na przykład neurologa, ortopedy, chirurga, reumatologa czy lekarza rehabilitacji medycznej, który wystawi zlecenie na takowe zaopatrzenie ortopedyczne z odpowiednim kodem refundacji. Kod refundacji zależy od tego, jaki rodzaj obuwia potrzebujemy – między innymi od tego, czy mamy obie kończyny dolne, takiej samej długości, czy też nie.

Wysokość refundacji obuwia ortopedycznego zależy od tego kodu, który lekarz specjalista wpisze na zleceniu. Niestety nie są one refundowane w stu procentach, różnicę dopłacamy z własnych środków lub z 1,5% podatku (jeśli go zbieramy). O zwrot tej różnicy, którą pokryjemy z własnego portfela, po otrzymaniu faktury, możemy się starać ze środków Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

W przypadku osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie obowiązują limity dotyczące refundacji sprzętu ortopedyczno-medycznego.

Gdzie zrealizować takie zlecenie i jak długi jest czas oczekiwania na obuwie?

Ze zleceniem od lekarza od razu udajemy się do zakładu, który produkuje takowe obuwie. Tam szewc pobiera miarę naszych stóp – obrysowuje ich kształt na kartce papieru oraz mierzy obuwie. Wszystko po to, aby było one jak najlepiej dopasowane do naszych stóp. Czas realizacji naszego zamówienia to około dwa miesiące.

Jeśli widzisz potrzebę noszenia takiego obuwia to, nie wahaj się go zamówić i zadbaj o zdrowie swoich stóp!

Poradnik w ramach odbywanego stażu opracował: Marcin Łukaszek

Idź do oryginalnego materiału