Jak urządzić pokój alergika?

pegaz.la 1 rok temu
Zdjęcie: Jak urządzić pokój alergika?


Wielu z nas mając na myśli dziecięcy pokój ma w wyobraźni kolorowy, pełne pluszaków i zabawek pomieszczenie, wysłane miękkim dywanem, z kocykami i poduchami. Wszystko to nadaje dziecięcej przestrzeni przytulności, ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Jednak to, co zdrowemu dziecku daje emocjonalne bezpieczeństwo, dla małego alergika i dzieci podatnych na alergię może powodować fizyczne zagrożenie o różnym nasileniu- reakcje alergiczne.

Przy aranżacji pokoju dziecka z alergią warto jest kierować się poniższymi wskazówkami. Oczywiście wszystko zależy od tego, na co uczulone jest nasze dziecko, choć często choćby przy alergiach pokarmowych i innych, pozornie nie związanych z obszarem pokoju dziecięcy organizm podatny jest na działanie innych silnych alergenów. Warto jest więc profilaktycznie zaaranżować pokój dziecka tak, żeby w przyszłości można było uniknąć sytuacji, w których będziemy musieli tłumaczyć dziecku dlaczego jego ulubione pluszaki nagle muszą zamieszkać w innym pokoju. Z doświadczenia wiem, jak trudno jest wytłumaczyć maluchowi, który do tej pory nie zasypiał bez ulubionej przytulanki, obłożony poduszkami i maskotkami, iż jego zabawki muszą być wyprane lub spakowane…

Najwięcej zagrożeń w dziecięcym pokoju czyha na te maluchy, które uczulone są na kurz i kryjące się w nim roztocza. Dlatego w aranżacji przestrzeni, w której nasze dziecko spędza najwięcej czasu warto zwrócić uwagę na:

  1. MINIMALIZM
    W pokoju dziecka powinno znajdować się jak najmniej mebli, żeby ograniczyć wąskie przestrzenie, gdzie mógłby zbierać się niedostępny na co dzień kurz i brud.
  2. OGRANICZONA ILOŚĆ ZABAWEK, SZCZEGÓLNIE PLUSZAKÓW
    Pluszowe, wypychane czy materiałowe zabawki są idealnym środowiskiem do zbierania się kurzu i rozmnażania roztoczy, zwłaszcza, iż podczas codziennego sprzątania trudno jest je wyciszyć od środka. Co prawda istnieją specjalne szampony do wypleniania roztoczy, ale zabawki muszą być prane i często nie wyglądają już tak samo, co dla przywiązanego do nich dziecka może być trudne do zrozumienia i zaakceptowania.
  3. REZYGNACJA Z DYWANÓW
    To kolejne źródło zbierającego się kurzu. Rozwiązaniem są łatwe do czyszczenia (najlepiej zwykłą woda z mydłem) powierzchnie, ewentualnie, dla komfortu zabawy, gładkie maty.
  4. ROLETY ZAMIAST ZASŁON I ŻALUZJI
    Prawda jest taka, iż rzadko pierzemy zasłony, na których, pomiędzy zwojami materiału też może, choć w nie tak dużej ilości, zbierać się kurz. Podobnie jest z elementami żaluzji, których czyszczenie jeden po drugim jest pracochłonne
  5. MINIMALNA ILOŚĆ PODUSZEK I KOCYKÓW
    Oczywiście można je co chwilę prać, ale gwałtownie stracą na swojej jakości, „przytulności”, a częste używanie środków chemicznych też nie jest wskazane.
  6. SODA OCZYSZCZONA ZAMIAST DETERGENTÓW
    Soda w połączeniu z wodą ma wielorakie zastosowanie w gospodarstwie domowym, a m.in. jest jednym z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych środków do czyszczenia. Nie dość, iż będziemy mieć gwarancję czystości i bezpieczeństwa, to jeszcze zaoszczędzimy na nie zawsze skutecznych, toksycznych i drażniących środkach chemicznych.
  7. MEBLE NATURALNE
    Najlepiej jest zainwestować w meble z naturalnych materiałów, niemalowane i jak najmniej sklejane, ponieważ farby i kleje wytwarzają związki, których emisja również może powodować alergię i podrażnienia.
  8. WIETRZENIE I POZIOM WILGOTNOŚCI
    Bardzo istotne jest częste wietrzenie pokoju, w celu oczyszczenia powietrza i „dotlenienia”. Najlepiej robić to krótko i intensywnie, podczas gdy w pokoju nie ma dziecka.
    Równie ważna jest optymalna wilgotność powietrza, którą (zwłaszcza w okresie grzewczym) mogą zapewnić specjalne nawilżacze wypełniane wprowadzaną w ruch wodą lub zwykłe zbiorniczki z wodą wieszane na grzejniki.
    Uwaga! Zbyt duża wilgoć może powodować powstawanie pleśni, więc ważne jest by regularnie kontrolować nefralgiczne miejsca i ewentualnie cierpliwie i skutecznie je osuszać.
  9. ANTYALERGICZNA POŚCIEL
    Cześć dzieci uczulona jest na pierz, którym wypełnione są poduszki i kołdry (szczególnie te stare). w tej chwili łatwo dostępne są różnorodne, antyalergiczne wypełnienia do pościeli.
  10. PUPILE? NIE DLA NAS
    Niestety wiadome jest, iż dziecko uczulone na zwierzęcą sierść nie może posiadać pupila. Nawet, gdy organizm dziecka nie reaguje alergicznie na obecność zwierząt należy ograniczyć ich kontakt z dziecięcymi sprzętami i zabawkami.

Teraz widać, iż dla bezpieczeństwa i komfortu naszego dziecka z alergią podczas meblowania i dekorowania pokoju dla niego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Wbrew pozorom minimalistyczny styl nie musi być mało atrakcyjny i nudny i surowy- wystarczy pobudzić własną kreatywność lub poszukać łatwo dostępnych różnorodnych rozwiązań w sieci.

Idź do oryginalnego materiału