Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy?
Rak szyjki macicy dla większości brzmi jak wyrok. Owszem jest to groźny nowotwór, jednak rozwijający się przez bardzo długi czas, dzięki czemu możliwe jest wyleczenie go niemal w stu procentach. Najpierw należy go jednak wykryć. Jak? Wystarczy pamiętać o regularnym wykonywaniu cytologii.
Czym jest cytologia?
Badanie cytologiczne (rozmaz szyjkowy) to proste, szybkie i bezbolesne badanie profilaktyczne wykonywanym w kierunku nowotworu szyjki macicy. Minimum raz na trzy lata powinna wykonać je każda kobieta po 18. roku życia lub niedługo po rozpoczęciu współżycia. Dlaczego to takie ważne? Cytologia pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości w strukturze komórek, które w przyszłości mogą zmienić się w komórki nowotworowe. Najprościej mówiąc – to badanie ratujące życie.
Czy wiesz, iż aż połowa kobiet ze zdiagnozowanym rakiem szyjki macicy nigdy nie zgłosiła się na badanie cytologiczne?
W trakcie badania, komórki z szyjki macicy pobierane są dzięki specjalnej szczoteczki, a następnie umieszczone w specjalnym płynie i przekazane do laboratorium. Tam specjalista ocenia w dużym powiększeniu ich budowę i wyłapuje ewentualne nieprawidłowości.
Dlaczego chorujemy?
W przypadku raka szyjki macicy głównym winowajcą jest wirus HPV – a dokładnie kilka jego typów. Gdy kobieta zostanie zakażona wirusem, a organizm nie poradzi sobie z jego usunięciem, może dojść do powstania nieprawidłowych komórek. jeżeli nie zostaną one odpowiednio wcześnie wykryte, mogą przekształcić się w komórki przednowotworowe, a następnie rakowe.
Szacuje się, iż aż 80 procent kobiet i mężczyzn w ciągu swojego życia zostanie zarażonych wirusem HPV, nigdy nie wiadomo jednak, u kogo rozwinie się choroba – to właśnie dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu swojego zdrowia.
Zakażenie wirusem HPV w większości przypadków nie wywołuje żadnych objawów. Tak jak rak szyjki macicy we wczesnym stadium. Wraz z rozwojem choroby pojawić się mogą upławy, stany zapalne pochwy oraz szyjki macicy, bóle lędźwiowo-krzyżowe, bóle podbrzusza, krwawienia między miesiączkami, po stosunku lub po menopauzie. W sytuacji, gdy choroba jest już zaawansowana, mogą wystąpić problemy z oddawaniem moczu lub stolca, będące wynikiem przerzutów do nerek i jelit.
Badanie cytologiczne raz na trzy lata możesz wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.