Jak stworzyć idealnie dobrane maseczki „Anamorfake” do soczewek

oen.pl 1 rok temu


Ten artykuł ma na celu być najlepszym przewodnikiem projektanta na temat modyfikowania obiektywu sferycznego w celu uzyskania efektu anamorficznego efektu bokeh, jaki można zobaczyć na filmach. A ponieważ nie jestem specjalistą od soczewek, postaram się zastosować łatwe do zrozumienia podejście, aby każdy mógł wyciągnąć wnioski z mojego doświadczenia.

Ten mod jest zwykle określany jako „anamorpodróbka” lub modowanie filmów a obiektyw. Wiele osób mówiło o tym przede mną, ale nikt nie wyjaśnił, jak zaprojektować wkładkę o idealnym rozmiarze do dowolnego posiadanego obiektywu.

Co to są wstawki anamorficzne?

Celem tego moda jest przekształcenie nudnych, starych, okrągłych kulek bokeh ze zwykłych obiektywów fotograficznych w bardziej złożone, które poprawiają nieostre obszary obrazu. Bardziej intrygujące i niedoskonałe tła sprawią, iż Twoje zdjęcia będą się wyróżniać, a charakterystyczny owalny efekt bokeh obiektywu anamorficznego pomoże Ci uzyskać więcej kinowych zdjęć.

Łatwo jest pomyśleć, iż wystarczy umieścić owalny otwór przed obiektywem niczym filtr, bo w ten sposób uzyskamy owalny bokeh, ale przy takim rozwiązaniu stracimy ton jasnym, może uzyskać brzydkie winietowanie, a choćby efekt bokeh, który ma obcięte rogi i wygląda bardzo ostro, drażniąco i nieprzyjemnie. Ale jeżeli utworzysz niestandardowy specjalnie dla swoich obiektywów, możesz dostosować go do swoich upodobań i stworzyć wygląd, który lepiej pasuje do Twojego stylu fotografii.

Umieszczenie

Wkładki anamorficzne to niestandardowe przysłony, więc logicznym rozwiązaniem byłoby umieszczenie ich pośrodku obiektywu, w miejscu, w którym normalnie znajduje się przysłona. Można je jednak także umieścić bezpośrednio przy przedniej lub tylnej soczewce obiektywu. Robienie tego i fotografowanie z szeroko otwartym obiektywem pozwoli uzyskać pożądany wygląd z niewielkimi lub żadnymi wadami.

Metoda ta pozwala na łatwą modyfikację, której wypróbowanie jest zabawą, daje charakterystyczne rezultaty wizualne, a także jest łatwo odwracalna. Co najważniejsze, umożliwi to również wypróbowanie różnych projektów, aż znajdziesz pożądany wygląd.

Rozmiar

Mój projekt można łatwo modyfikować i zapewnia on najlepsze rezultaty w przypadku wszystkich soczewek, które już posiadasz, pod warunkiem, iż zechcesz włożyć w to trochę wysiłku. Po pierwsze, musisz zmierzyć obiektyw, najlepiej jest to zrobić dzięki suwmiarki, ale uważaj, aby nie porysować szkła.

Jeśli masz drukarkę 3D, możesz pobrać plik Fusion 360 z Printables i po prostu wprowadzić parametry, aby uzyskać dokładny model 3D, ale możesz również przestrzegać tych samych zasad projektowania, używając kartonu, linijki i nożyczek.

Należy pamiętać, iż ten mod będzie działał znacznie lepiej na obiektywach stałoogniskowych niż na obiektywach zmiennoogniskowych, ale możesz także tworzyć wstawki dla określonych ogniskowych na obiektywie zmiennoogniskowym i zmieniać je w miarę upływu czasu, jeżeli jesteś zdeterminowany, aby uzyskać ten wyjątkowy wygląd.

Przede wszystkim potrzebujesz trzech pomiarów:

  1. Średnica przedniej/tylnej soczewki obiektywu, którą będziesz modyfikować. To określi wysokość owalnego wycięcia. jeżeli zrobisz to zbyt wysoko, otrzymasz rogi, które nie będą wyglądać atrakcyjnie. Ale jednocześnie jest to przez cały czas przysłona i im mniejszą ją zrobisz, tym mniej światła dostanie się do obiektywu. Robiąc to, będziesz także manipulował głębią ostrości w taki sam sposób, jak zamykając przysłonę, więc celem jest uzyskanie jej jak najbliżej rozmiaru szklanego elementu.
  2. Średnica skorupy. Naszym celem jest umieszczenie wkładek równo ze szklanym elementem, więc dopasowanie ich do korpusu obiektywu będzie najprawdopodobniej jedynym dostępnym rozwiązaniem montażowym. Dobór rozmiaru będzie wymagał pewnej kreatywności i będzie inny dla wszystkich obiektywu. Parametr ten zapewni również integralność strukturalną wkładki anamorficznej, dlatego niemal obowiązkowe jest zwiększenie jej o co najmniej 1,5 mm w stosunku do poprzedniej wartości.
  3. Szerokość owalnego wycięcia zadecyduje o ostatecznym wyglądzie. Dobrym punktem wyjścia jest wartość uzyskana w punkcie 1 podzielona przez 2. W rezultacie otrzymasz bokeh, który jest owalny, ale niezbyt rozpraszający. Tutaj ogniskowa będzie odgrywać kluczową rolę. jeżeli próbujesz zmodyfikować obiektyw 35 mm lub szerszy, prawdopodobnie nie możesz wybrać czegoś węższego, ale w przypadku obiektywu 50 mm lub dłuższego możesz poeksperymentować z wąskimi przysłonami i dadzą one niesamowite rezultaty.
Przykłady wycięć anamorficznych o niewłaściwych rozmiarach. Za duży po lewej stronie i za mały po prawej

Premia: Stosując stosunek szerokości do wysokości wynoszący 1,33 w starszym obiektywie, można uzyskać cudownie wirujący efekt bokeh. Chociaż zwykle wolę wąskie przysłony o dużej jakości anamorficznej, ten szczególny wygląd rzuca mi się w oczy, gdy korzystam z obiektywu Nikon AF 50 mm, który jest praktycznie stałym elementem mojego zestawu fotograficznego.

Grubość

Na poziomie teoretycznym grubsze przysłony/wstawki anamorficzne spowodują utratę ostrości obrazów. Mimo to bardzo cienkie wydruki będą bardzo trudne do usunięcia ze stołu drukującego i będą miały 0 integralności strukturalnej.

Muszę też przyznać, iż nie zauważyłem znaczącej różnicy w ostrości pomiędzy krążkami 0,1 mm i 2 mm. Zwykle staram się uzyskać grubość około 0,33 mm (lub 2/3 warstw druku). Dzięki temu plastikowe dyski będą mocne, cienkie i nieco elastyczne.

Materiał

Ostatecznie nie ma większego znaczenia, z czego zrobisz swoje wkłady. Ja swoje robię z czarnego PLA+, ale dopóki materiał jest na tyle miękki, iż nie uszkodzi soczewki i nie jest przezroczysty, będą działać dobrze.

Więc baw się dobrze, robiąc je z plastiku, kartonu lub czegokolwiek innego, co masz pod ręką. Jestem pewien, iż ktoś gdzieś zrobił taki z drewna lub innego szalonego materiału. O wiele ważniejsze jest wybranie czarnych materiałów. Pomoże to zapobiec odbijaniu się światła od wkładki, co doprowadzi do powstania dziwnych przebarwień lub zmętnienia na końcowych obrazach.

Wirujący bokeh w obiektywie Nikon 50 mm AF z owalną szerokością wysokości podzieloną przez 1,33

Innym ciekawym pomysłem jest wydrukowanie ich bez ścianek górnych i dolnych, tak aby wzór wypełnienia przepuszczał trochę światła przez wkład. Zmniejszy to ilość utraconego światła i może stworzyć dziwne i interesujące wzory w nieostrych częściach zdjęcia.

Świetnie sprawdza się w przypadku zdjęć leśnych, ale nie tworzy atrakcyjnie wyglądających kulek bokeh z takimi elementami jak małe światła w oddali. Może warto pobawić się tego rodzaju wydrukami, ale nie będzie to najlepsze rozwiązanie.

Sekretny sos

Moja najlepsza sztuczka: w krajalnicy takiej jak Ultimaker Cura znajdziesz opcję o nazwie FUZZY SKIN. Lubię to włączać, aby moje owale nie miały idealnie ostrej krawędzi. Chcę kulki bokeh, które są „niedoskonałe”, ponieważ nasze mózgi są tak dobre w znajdowaniu powtarzających się wzorów na obrazie.

W ekstremalnych sytuacjach, takich jak portrety na tle odległych świateł miasta, gładka krawędź pozwoli uzyskać ostro wyglądające owale, które mogą zacząć wyglądać jak CGI. Aby tego uniknąć, zawsze łączę moje wkładki anamorficzne z profesjonalnymi filtrami mgły/filtrami przeciwmgielnymi DIY.

Podczas montażu wybiorę bardziej klasyczny wygląd, uzupełniony dużą ilością ziarna. Może więc sprawdź także moje uniwersalne ziarno do Lightrooma, jeżeli szukasz podobnego wyglądu.




Źródło

Idź do oryginalnego materiału