Jak sprawić, by serce pracowało w dobrym rytmie?

healthyandbeauty.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: w dobrym rytmie


“W Dobrym Rytmie” to tytuł XV jubileuszowej konferencji, która w dniach 25-26 października odbędzie się w Warszawie. Specjaliści z czołowych polskich ośrodków będą dyskutować m.in. o migotaniu przedsionków i zastosowaniu sztucznej inteligencji w diagnostyce kardiologicznej.

Tematem pierwszej sesji będzie migotanie przedsionków – najczęściej występująca arytmia. Eksperci podsumują najnowsze, ogłoszone podczas tegorocznego kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wytyczne i spróbują odpowiedzieć na pytanie, co nowe zalecenia zmienią w codziennej praktyce klinicznej.

Czy opaski, zegarki i inne urządzenia z funkcją pomiaru pulsu, ciśnienia tętniczego krwi i innych parametrów życiowych organizmu (tzw. wearables) są wciąż jedynie modnymi gadżetami czy też już pełnoprawnym wsparciem diagnostyki kardiologicznej? Jakie warunki muszą być spełnione, by pomiary dokonane przez urządzenia były wiarygodne? Specjaliści wskażą konkretne kryteria, na które należy zwracać uwagę.

Diagnostyka oparta o algorytmy sztucznej inteligencji (SI) będzie także tematem wykładu i dyskusji poświęconej badaniu elektrofizjologicznemu. Specjaliści wskażą, jak aktualne możliwości technologiczne wspierają operatorów w bardziej precyzyjnym lokalizowaniu źródeł zaburzonego przewodzenia impulsów w sercu i lepszym rozumieniu mechanizmów arytmii. Jak przekłada się to na poprawę bezpieczeństwa, skuteczności i skrócenia czasu zabiegu?

Ablacja, czyli zabiegowa forma leczenia zaburzeń rytmu serca, jak co roku będzie stanowiła istotny temat konferencji “W Dobrym Rytmie”. Specjaliści spróbują odpowiedzieć na pytanie, jaka jest obecna pozycja ablacji z wykorzystaniem prądu o częstotliwości radiowej (RF), krioablacji, a także ablacji opartej na zjawisku elektroporacji (PFA). Która metoda jest preferowana i kiedy? Czy ablacja RF odchodzi do lamusa, wypierana przez PFA, czy też pogłoski o rychłym jej końcu są mocno przesadzone? Co mówią najnowsze doniesienia i doświadczenia własne operatorów?

Aż dwie sesje i warsztaty zostaną poświęcone stymulacji układu bodźco-przewodzącego. Specjaliści odniosą się do wyników najnowszych badań i doniesień z ośrodków poświęconych tej metodzie terapii. Czy w dłuższej perspektywie czasowej technika stymulacji układu bodźco-przewodzącego wyprze konwencjonalną stymulację serca, czyli stymulację prawokomorową? Czy stanie się ona techniką z wyboru dla wszystkich pacjentów wymagających implantacji rozrusznika z powodu bradykardii? Zdaniem ekspertów odpowiedzi mogą okazać się interesujące.

Podczas warsztatów specjaliści wyposażeni w systemy do głosowania zawyrokują, jak zinterpretować rozmaite obrazy EKG i jak ocenić skuteczność terapii, gdy pacjent zjawia się po wykonanym zabiegu na kontrolę: zabieg był skuteczny, nie w pełni skuteczny, terapia wymaga powtórzenia czy też konieczne jest rozważenie alternatywy?

Podczas konferencji „W Dobrym Rytmie” nie zabraknie również nowości z dziedziny elektroterapii. Eksperci podsumują ponad 10-letnie doświadczenia związane z technologią stymulacji bezelektrodowej i ostatnie doświadczenia z generacją 2.0 urządzeń do stałej stymulacji serca. Jakie przyszłość czeka tę metodę terapii? Stymulacja dwujamowa będzie Świętym Graalem terapii bradykardii? Zdanie ekspertów na ten temat poznamy drugiego dnia konferencji.

W agendzie wydarzenia uwzględniono także dyskusję o receptach na poprawę warunków opieki nad pacjentami z zaburzeniami rytmu serca. Jak sprawić, by ścieżka pacjenta z arytmią była mniej wyboista? Jak specjaliści – w tym lekarze rodzinni i kardiolodzy – mogą ze sobą współpracować, by proces leczenia ich wspólnego pacjenta przebiegał możliwie najbardziej efektywnie? Przekonamy się już 25-26 października 2024 roku.

Więcej informacji i program konferencji można znaleźć tutaj.

Idź do oryginalnego materiału