– Bez instrukcji nic nie zrobimy – tłumaczy prof. Banasiewicz i w swoim wykładzie przedstawia najważniejsze punkty instrukcji. Ostrzega: Nie skupiajmy się na ranie, patrzmy szerzej, na pacjenta.
Jak ocenia ekspert, zanim przejdziemy do samej rany, musimy pacjenta ocenić całościowo – m.in. czy nie mamy do czynienia z depresją pooperacyjną, na ile pacjent jest wydolny oddechowo, jak przebiega odżywianie, czy jest aktywny fizycznie, co przecież bardzo wzmacnia układ immunologiczny. Oceńmy jego układ krwionośny, poziom bólu i stresu, pracę przewodu pokarmowego (wypróżnianie!) i dopiero potem zajmijmy się raną.
Odpowiedzmy sobie na pytanie: Co muszę zrobić, aby się dobrze goiła?
Czynniki sprawcze, środowiskowe, genetyczne, palenie papierosów, otyłość, zbyt mała aktywność fizyczna – to wszystko wpływa na gojenie się rany.
Przy ocenie rany kierujmy się akronimem TIME: T jak Tissue, I jak Infection, M jak Moisture, E jak Edge.
W dalszej części wykładu prof. Tomasz Banasiewicz omawia m.in. zalecenia wyboru antyseptyków do ran na podstawie wskazań.
Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu, który został zaprezentowany w trakcie konferencji „Terapia podciśnieniowa – czy mamy już standardy?” (Poznań, 20-21.05. 2022).