Jak rozpoznać narcystycznego szefa? Taka postawa powinna dać nam do myślenia

kobieta.gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: fizkes//shutterstock


Narcyzm jest zwykle kojarzony z pewnością siebie oraz przekonaniem o własnej wyjątkowości. Jednak pod taką maską kryją się zwykle lęk oraz niska samoocena. Codzienne funkcjonowanie z takimi osobami bywa bardzo ciężkie. Dotyczy to nie tylko związków i przyjaźni, ale także pracy zawodowej.
Temat narcystycznych zaburzeń osobowości w ostatnich latach jest poruszany nie tylko w książkach i prasie, ale także przez wielu popularnych influencerów. Zwykle omawiany jest w kontekście związków i przyjaźni. Rzadziej mówi się o tym, jak może wyglądać praca z osobą narcystyczną. Na ten temat wypowiedziała się niedawno psycholog dr Ramani Durvasula. Ekspertka specjalizuje się w tematyce narcystycznych zaburzeń osobowości. Swoją wiedzą dzieli się między innymi na platformie YouTube. Jej zdaniem narcystyczni przełożeni bardzo często chcą zahamować rozwój zawodowy swoich podwładnych. Dlatego też w takich przypadkach zupełnie nie liczą się dobre intencje i ciężka praca ich pracowników.


REKLAMA


Zobacz wideo ADHD u dorosłych - jak rozpoznać?


Narcystycznego szefa nie interesuje twój rozwój
choćby gdy zauważymy narcystyczne cechy u przełożonego, początkowo często myślimy, iż nie będzie to miało wpływu na naszą karierę. Liczymy, iż ciężka praca i zaangażowanie sprawią, iż odniesiemy sukces i zdobędziemy uznanie. Niestety w niektórych sytuacjach okazuje się to niemożliwe. Ramani Durvasula na swoim nagraniu, które opublikowała na platformie YouTube, twierdzi, iż narcystyczny szef, zamiast nagrodzić osiągnięcia pracownika awansem lub podwyżką, zrobi wszystko, aby jego sytuacja nie uległa zmianie. - Tak naprawdę zupełnie nie interesuje go twój rozwój - podkreśla psycholożka.


Psycholog: "Istniejesz dla niego i dla jego kariery"
Jak dodaje ekspertka, wzrost naszej pewności siebie i rozwój stanowią dla narcystycznego szefa zagrożenie. Poza tym zupełnie nie leży to w jego interesie. Może to wynikać między innymi z chęci zatrzymania nas przy sobie. jeżeli zatrzymujemy się w miejscu, tracimy wiarę w swoje możliwości. Przez to kurczowo zaczynamy trzymać się naszego miejsca pracy. - W percepcji narcystycznego szefa, istniejesz dla niego i dla jego kariery - podkreśla psycholog.
Idź do oryginalnego materiału