Skąd możesz mieć pewność, iż Ciebie lub Twoich bliskich dotyka akurat kryzys psychiczny? Dlaczego nie powinno się bagatelizować jego pierwszych objawów? Gdzie uzyskasz pomoc w kryzysie psychicznym? Poznaj ważne wskazówki, dzięki którym dowiesz się jak sobie poradzić z kryzysem na tle psychicznym.
Kryzys psychiczny – objawy
Kryzys może dotknąć każdego człowieka w każdym momencie życia. Nie ma znaczenia tu płeć czy wiek. Wielu ludzi ukrywa swój zły nastrój lub różne dolegliwości przed bliskimi czy współpracownikami. Jednak, aby możliwa była skuteczna pomoc w kryzysie psychicznym, bardzo ważne jest, aby najpierw rozpoznać kryzys psychiczny. Objawy mogą być następujące:
- zły nastrój i stres, ciągły smutek, wrażenie przeciążenia oraz napięcia;
- zaburzenia w kwestii jedzenia. Może pojawić się chęć zajadania stresu, ale też zupełny brak apetytu lub nakładanie sobie restrykcyjnej diety;
- bóle głowy, drżenie rąk, bóle w stawach, przyspieszone bicie serca;
- poczucie wyobcowania i braku sensu podejmowania działań;
- bezsenność lub ciągłe poczucie senności i wyczerpania.
Jak rozpoznać kryzys psychiczny u dzieci i nastolatków?
Symptomy, które zostały wymienione wyżej, mogą wskazywać na kryzys psychiczny także u dzieci i nastolatków. Oprócz tych objawów może jednak wystąpić m.in.:
- nagłe pogorszenie się wyników w szkole i spadek zainteresowania nauką,
- skłonność do popadania w różne nałogi i uzależnienia,
- agresja, nadpobudliwość, wybuchowość, częsty płacz.
Dzieci często nie potrafią w odpowiedni sposób wyrazić słowami co się dzieje, więc uciekają m.in. w zachowania, które mają zwrócić na nie uwagę dorosłych lub rówieśników. Wielu rodziców czy opiekunów nigdy nie pomyślałoby, iż dziwne postępowanie ich dzieci zwiastować może poważny kryzys psychiczny. Objawy bowiem często przypominają po prostu wejście w burzliwy okres dojrzewania. Dlatego tak ważne jest, aby być czujnym i nie bagatelizować żadnych niepokojących symptomów.
Dodatkowo warto poznać 7 alarmujących znaków, które mogą wyraźnie wskazywać na to, iż konieczna będzie wizyta u psychologa lub psychiatry. Niektóre objawy kryzysu psychicznego pasują też do traumy i urazu psychicznego.
Kryzys psychiczny – pomoc
Wielu ludzi nigdy nie poprosi o pomoc. Dzieje się tak z wielu różnych względów. Jedni uważają, iż powinni radzić sobie sami i nie wypada prosić o wsparcie (nawet osób z najbliższego grona). Ten problem często dotyczy mężczyzn, których dotyka stereotypowe myślenie, iż “chłopaki nie płaczą”. Inni nie czują, iż mają w swoim kręgu znajomych kogoś naprawdę godnego zaufania. Gdy wśród bliskich Ci osób zauważasz kogoś, kto być może walczy z poważnym kryzysem psychicznym – pokaż mu, iż jesteś obok i może na Ciebie liczyć. jeżeli nie ma ochoty się otworzyć, nie nalegaj i nie baw się w śledztwo. Po prostu daj tej osobie odczuć, iż może Ci zaufać, gdyby jednak miała potrzebę z kimś porozmawiać.
Kryzys psychiczny – leczenie
Pomocy w kryzysie psychicznym dobrze jest też szukać u psychoterapeuty. Zespół specjalistów Superego każdego dnia pomaga spojrzeć na pewne zagadnienia z innej perspektywy i wprowadzić do życia osób, które zmagają się z kryzysem sprawdzone narzędzia i techniki radzenia sobie w trudnych chwilach. Dzięki tym elementom pacjent dowiaduje się jak wyjść z kryzysu psychicznego. U wielu osób samoczynnie ustępuje kryzys psychiczny. Leczenie terapeutyczne czy też farmakologiczne nie jest więc konieczne.
Jak długo trwa kryzys psychiczny?
Kryzys psychiczny często trwa kilka dni lub kilka tygodni. jeżeli jednak objawy nie chcą ustąpić, trzeba zgłosić się do psychologa po pomoc. Ignorowanie i lekceważące podejście do przedłużających się symptomów kryzysu jest lekkomyślne, a jednocześnie bardzo niebezpieczne. Może doprowadzić do początków depresji czy myśli samobójczych. jeżeli niepokoi Cię, iż objawy kryzysu psychicznego realizowane są u Ciebie lub Twoich bliskich już zbyt długo, nie czekaj i sięgnij po skuteczną pomoc psychoterapeutów. Podczas pierwszej wizyty nie rozwiążesz wprawdzie wszystkich problemów, ale psycholog pomoże Ci wyjaśnić przyczyny złego samopoczucia i zaproponuje ewentualne leczenie farmakologiczne, dodatkową diagnostykę lub odpowiednio dobraną do Twoich potrzeb formę psychoterapii. Twoje zdrowie psychiczne jest bardzo ważne. Nie zaniedbuj go.