Jak rozpoznać i leczyć łagodną depresję

diagnostyka-umyslu.pl 2 lat temu

Łagodna depresja… czy coś takiego w ogóle istnieje? Czy depresja ma różne poziomy, czy też jest tak, iż albo się ma depresję, albo się jej nie ma? Stygmatyzacja problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja, sprawia, iż ludzie nie mówią o nich zbyt wiele. A to utrudnia ludziom dostęp do potrzebnej im pomocy.

Owszem, społeczeństwo przeszło długą drogę, jeżeli chodzi o publiczne omawianie kwestii zdrowia psychicznego, ale przez cały czas nie jesteśmy tam, gdzie powinniśmy być. Termin “depresja” jest często używany, ale zwykle jest on używany w sposób dość ogólny i nie odnosi się do zaburzeń psychicznych.

Na przykład, ktoś z przyjaciół mógł usłyszeć, iż “czuje się przygnębiony”. Ma to jednak na myśli tylko to, iż czuje się przygnębiony lub smutny z jakiegoś powodu. Nie występują u nich objawy, które są charakterystyczne dla depresji.

Co to jest depresja?

Pierwszym krokiem do zrozumienia, jak rozpoznać i leczyć łagodną depresję, jest poznanie różnicy między prawdziwą depresją a tym, co wiele osób o niej myśli.

Każdy człowiek przechodzi w życiu okresy, w których czuje się przygnębiony. Często jest to związane z sytuacją życiową, w jakiej się znalazł. Może to być koniec związku, utrata bliskiej osoby lub utrata pracy. Kiedy doświadczasz bolesnych lub trudnych sytuacji, to normalne, iż czujesz się trochę źle.

Możesz nie być tak radosny i szczęśliwy jak zwykle, możesz czuć się smutny i płakać. Może też być tak, iż po prostu czujemy się przygnębieni.

Kiedy ludzie czują się w ten sposób, wielu z nich określa siebie jako “przygnębionych”. Kiedy jednak minie trochę czasu i minie pewna nowość sytuacji lub próby, wszystko wraca do normy. Choć osoby znajdujące się w takiej sytuacji mogą doświadczać depresji, nie oznacza to automatycznie, iż tak jest.

Depresja jest zaburzeniem psychicznym, które może zostać zdiagnozowane przez lekarza lub specjalistę z dziedziny zdrowia psychicznego. Istnieją różne rodzaje depresji, od łagodnej do ciężkich zaburzeń depresyjnych, takich jak ciężka depresja kliniczna.

Chociaż istnieją różne rodzaje i poziomy depresji, dla wszystkich z nich ważne jest odpowiednie leczenie.

Objawy i symptomy depresji

Zdiagnozowana depresja, w tym depresja łagodna, może mieć następujące objawy:

  • Brak motywacji, poczucie beznadziejności lub zmaganie się z poczuciem winy
  • Większa niż zwykle złość lub drażliwość
  • Bezsenność lub uczucie zmęczenia bez względu na ilość snu
  • Zmiany apetytu
  • Trudności z pamięcią lub koncentracją
  • Wycofywanie się od przyjaciół i rodziny
  • Brak zainteresowania hobby i zajęciami, które zwykle sprawiają Ci przyjemność
  • Niewyjaśniony ból fizyczny

Istnieją również poważniejsze objawy depresji, które towarzyszą różnym rodzajom depresji, takie jak podejmowanie lekkomyślnych zachowań. Mogą to być na przykład zbyt szybka jazda samochodem, picie alkoholu lub zażywanie narkotyków. Może się okazać, iż dokonujesz złych wyborów finansowych. Może się też okazać, iż po prostu nie czujesz się sobą. Najpoważniejszym objawem depresji są myśli samobójcze.

Ale choćby jeżeli nie masz myśli samobójczych, nie oznacza to, iż nie doświadczasz objawów depresji. Nie oznacza to też, iż powinieneś ignorować objawy i nie szukać pomocy.

Jeśli zastanawiasz się, czy cierpisz na depresję, możesz rozwiązać ten quiz na depresję, aby sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka.

Różne rodzaje depresji

Poniżej omówione zostaną niektóre z najbardziej powszechnych rodzajów depresji. jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące rodzajów depresji lub zastanawiasz się, czy doświadczasz jej objawów, skontaktuj się z lekarzem lub specjalistą od zdrowia psychicznego, np. terapeutą lub psychiatrą.

Łagodna depresja

Wymienione powyżej podstawowe objawy depresji to symptomy, na które należy zwracać uwagę w przypadku depresji łagodnej. Może to być jeden z najtrudniejszych do rozpoznania i zidentyfikowania rodzajów depresji, ponieważ objawy są łagodne. Łatwo jest uznać te objawy za zwykłe “lekkie przygnębienie”.

Prawdopodobnie objawy nie są na tyle silne, aby w znaczący sposób wpływały na codzienne życie. Dlatego łatwiej jest po prostu nauczyć się żyć z tymi objawami. Można na przykład przestać spędzać czas z ludźmi lub uwierzyć, iż jest się po prostu osobą o niskim poziomie energii.

Łatwo jest też próbować powiązać niektóre objawy z innymi rzeczami. Na przykład, można wmawiać sobie, iż jest się tak zmęczonym i znużonym, ponieważ miało się pracowity dzień lub nie wyspało się zbyt wiele.

Objawy mogą być uciążliwe i zauważalne, ale można sobie z nimi poradzić. Choć to dobrze, iż nie występują u ciebie poważniejsze objawy, może to mieć również negatywne skutki, ponieważ może to zmniejszyć prawdopodobieństwo zwrócenia się o pomoc.

Leczenie łagodnej depresji

Dobra wiadomość jest taka, iż łagodna depresja, podobnie jak wszystkie jej rodzaje, jest uleczalna. A im łagodniejsze są objawy, tym łatwiej je leczyć. Istnieje wiele zmian w stylu życia i nawyków, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów depresji. Należą do nich takie rzeczy, jak:

  • Wprowadzenie rutyny ćwiczeń, choćby jeżeli jest to tylko regularny spacer
  • Zmiana sposobu odżywiania się w celu dostarczenia organizmowi składników odżywczych, których potrzebuje, by jak najlepiej funkcjonować
  • Pisanie dziennika pod koniec dnia, aby uwolnić się od stresu i/lub śledzić rzeczy, za które jest się wdzięcznym
  • Regularne spędzanie czasu z wewnętrznym kręgiem rodziny i przyjaciół
  • Ćwiczenie głębokiego oddychania, joga lub medytacja mindfulness
  • Stworzenie rutyny snu, która pomoże Ci zoptymalizować odpoczynek, jaki zapewniasz sobie każdego dnia

Być może okaże się, iż celowe wykonywanie tych czynności w swoim życiu przyniesie pozytywne zmiany w zdrowiu psychicznym i samopoczuciu. jeżeli jednak tak się nie stanie, a Ty czujesz, iż mogłoby być lepiej, nie wahaj się skorzystać z profesjonalnej pomocy. Licencjonowany terapeuta może pomóc w poznaniu przyczyn depresji i możliwości leczenia, które pomogą Ci poczuć się jak najlepiej.

Informacje te dotyczą głównie łagodnej depresji, ale mogą również pomóc w zrozumieniu innych rodzajów depresji. Dzięki temu, jeżeli pomyślisz sobie: “Moja depresja się pogłębia”, dowiesz się, jakie kroki należy podjąć i lepiej zrozumiesz, czego możesz doświadczać.

Depresja umiarkowana

Istnieje wiele podobieństw między depresją łagodną a umiarkowaną, jednak depresja umiarkowana pozostało poważniejsza. Objawy mogą być nieco bardziej nasilone, a także mogą wystąpić takie rzeczy, jak:

  • Mniejsza niż zwykle produktywność
  • Uczucie niepokoju i zamartwiania się
  • Niższa samoocena lub problemy z pewnością siebie
  • Poczucie, iż jest się bezwartościowym

Jeśli łagodna depresja nasila się, może to oznaczać, iż masz do czynienia z depresją umiarkowaną. Objawy zaczynają przeszkadzać w prowadzeniu życia. Możliwe, iż przez cały czas jesteś w stanie w pewnym stopniu radzić sobie z nimi, ale staje się to coraz większym wyzwaniem.

Poważne zaburzenie depresyjne

Objawy depresji opisane na początku tego artykułu przez cały czas dotyczą ciężkiej depresji klinicznej lub dużych zaburzeń depresyjnych, ale są one znacznie poważniejsze. Nie jesteś w stanie ukryć objawów, a inni wokół ciebie je zauważają.

Depresja wpływa na codzienne życie do tego stopnia, iż pacjent może nie być w stanie wykonywać dotychczasowych czynności. Takie czynności, jak chodzenie do pracy, branie prysznica czy odpowiadanie na wiadomości tekstowe mogą wydawać się zbyt trudne do wykonania.

Mogą również wystąpić takie objawy, jak halucynacje, urojenia lub myśli samobójcze.

Zmiana stylu życia może pomóc w łagodzeniu niektórych objawów depresji, nie wystarczy jednak do wyeliminowania ciężkiej depresji; istnieją jednak inne możliwości leczenia. Pomocne w opanowaniu objawów mogą okazać się leki.

Należy zwrócić się o profesjonalną pomoc do lekarza lub wyszkolonego i doświadczonego specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego. Osoby te mogą pomóc pacjentowi wejść na adekwatną drogę do przezwyciężenia objawów depresji i znalezienia ulgi.

Inne rodzaje depresji

Istnieją również inne formy depresji, które mogą mieć różny stopień nasilenia. Niektóre z innych, bardziej powszechnych rodzajów depresji to m.in:

  • Depresja poporodowa
  • Depresja z pogranicza
  • Depresja afektywna sezonowa
  • Uporczywe zaburzenie depresyjne
  • Zaburzenie dwubiegunowe
  • Depresja atypowa
  • Depresja sytuacyjna

Ważne jest, aby wiedzieć, iż wszystkie formy depresji można leczyć. W zależności od objawów i ich nasilenia dostępnych jest wiele form leczenia. Wiele osób odnosi korzyści z zastosowania więcej niż jednej formy leczenia. Na przykład, największe efekty może przynieść praca z terapeutą i zmiana stylu życia. Może też okazać się, iż najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie leków i jednoczesne spotkania z terapeutą.

Jeśli pierwsza wypróbowana forma leczenia nie pomaga w uzyskaniu lepszego samopoczucia, należy kontynuować współpracę z lekarzem lub terapeutą, aż do znalezienia adekwatnej kombinacji, która pomoże w przezwyciężeniu objawów. choćby jeżeli pacjent uważa, iż jego objawy są łagodne, nie powinien ich ignorować. Należy dbać o siebie, w tym o swoje samopoczucie psychiczne i emocjonalne.

Więcej informacji

  • mind-diagnostics.org/blog/depression/how-to-identify-and-treat-mild-depression
Idź do oryginalnego materiału