Jak przygotować się do wizyty stomatologicznej?

epacjent.pl 2 lat temu

Wizyta u dentysty nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego wiele osób odkłada ją do momentu, gdy ból zęba zacznie doskwierać na tyle, iż zaburzy codzienne funkcjonowanie. Specjaliści wciąż jednak zalecają profilaktyczne sprawdzanie zdrowia jamy ustnej raz na 6 miesięcy. Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

Umycie zębów przed wizytą

Jest to chyba najważniejszy element przygotowania się na wizytę u stomatologa. Należy dokładnie wyszczotkować zęby, skupiając się także na oczyszczaniu dziąseł i języka. Czynność ta jest bardzo istotna nie tylko ze względów estetycznych. Brudne zęby mogą znacznie utrudnić dentyście ocenienie stanu zdrowia uzębienia pacjenta. To właśnie dlatego osoby, których zęby będą niedostatecznie wyczyszczone, mogą zostać odesłane do domu.

Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy na wizytę udajemy się prosto z pracy. W takiej sytuacji warto wziąć ze sobą szczoteczkę i pastę do zębów, aby móc dokładnie oczyścić jamę ustną w łazience w przychodni, tuż przed spotkaniem ze stomatologiem.

Czy powinno się jeść przed wizytą u dentysty?

Czasem może okazać się, iż przed wizytą u stomatologa lekarz odradzi spożywanie większych posiłków. O takich wymaganiach pacjent powinien jednak zostać poinformowany odpowiednio wcześnie. Nie zaleca się jedzenia przed pójściem do dentysty osobom, u których występuje szybki odruch wymiotny, a także, gdy planowane są wyciski (wtedy warto choćby zgłosić się na czczo). o ile leczenie ma odbyć się w znieczuleniu ogólnym, nie należy jeść przynajmniej 6 godzin i pić 3 godziny przed wizytą, o czym powinien poinformować nas anestezjolog. W innych przypadkach zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku przed planowanym zabiegiem, ponieważ często odradza się jedzenie i picie przez kilka godzin po zakończeniu zabiegu[1].

Kiedy należy odwołać wizytę u dentysty?

Wizytę u stomatologa należy odwołać lub przełożyć w przypadku, gdy nie czujemy się dobrze. Kaszel, katar, gorączka stanowią przeciwwskazanie do wykonania leczenia. Spotkanie z lekarzem lepiej odwołać także w przypadku pojawienia się afty w jamie ustnej. W takich sytuacjach lepiej najpierw wyleczyć owrzodzenie, aby nie doprowadzić do przeniesienia zakażenia na inne miejsca. W aptece dostępne są bez recepty specjalnie dedykowane temu produkty. Można dobrać formę preparatu do rodzaju, umiejscowienia zmiany i własnych preferencji, np. żel dobrze sprawdzi się gdy afta jest pojedyncza, spray – gdy zmiana jest w trudno dostępnych miejscach jamy ustnej lub też płynu do płukania jamy ustnej – gdy zmiany aftowe są rozsiane.

Produkty, które zawierają poliwinylopirolidon (PVP) i kwas hialuronowy oraz naturalne składniki tj. aloes zwyczajny, nie tylko gwałtownie łagodzą ból, ale i wspomagają naturalny proces gojenia owrzodzenia w jamie ustnej[2]. PVP i kwas hialuronowy, mają zdolność szybkiego tworzenia stabilnej warstwy (filmu), pełniąc funkcję bariery mechanicznej, dłużej też utrzymują się na zmienionej chorobowo tkance, ponieważ mają silne adekwatności bioadhezyjne[3],[4].

Bądź punktualny

Jeżeli umawiamy się do stomatologa na konkretną godzinę, warto tak zorganizować sobie czas, aby przybyć na miejsce punktualnie, a najlepiej choćby kilka minut wcześniej. jeżeli z jakichś powodów nie możemy stawić się na miejsce w ustalonym terminie, warto zadzwonić i poinformować o tym lekarza, który być może przyjmie w tym czasie innego pacjenta.

Umawiając się na wizytę u stomatologa, trzeba podejść do niej rozsądnie i na poważnie. Umycie zębów przed spotkaniem z lekarzem stanowi podstawę przyjęcia pacjenta do leczenia. Trzeba też pamiętać o względach bezpieczeństwa i przełożyć wizytę, w przypadku gdy dopadną nas dolegliwości, stanowiące przeciwwskazanie do zabiegów w jamie ustnej.

[1] Sikorska D, Samborski W. Jama ustna w reumatologii. Forum Reumatol. 2016; 2(2), s. 65–69.

[2] R. Pokrowiecki, M. Zaleska, Postępowanie w utrudnionym wyrzynaniu dolnego zęba mądrości [w:] „Stomatologia po Dyplomie”, nr 9 (wrzesień)/2015, s. 15-21

[3] Boguszewska-Gutenbaum H., Janicha J., Pediatria po dyplomie, kwiecień 2017; 70-74.

[4] Nowak M. Forum stomatologii praktycznej, marzec/kwiecień 2019:60-64

Idź do oryginalnego materiału