Po kolejnych falach pandemii firmy stopniowo starają się wracać do pracy w biurze. Okazuje się jednak, iż pracownicy nie koniecznie wracają do murów firmy z entuzjazmem. Wiele firm proponujących pracę hybrydową obserwuje, iż korzysta z niej tylko część pracowników. Jak w bezpieczny sposób wrócić do biura?
Wspierający mindset
Są różne strategie radzenia sobie ze zmianą i związanym z nią stresem. Część osób odsuwa myśli i działania, aby jak najmniej zajmować się czekającą zmianą. Dzięki temu, choćby jeżeli zmiana nie przejdzie w 100% pomyślnie, to mają świadomość, iż zaoszczędzili sporo energii. Dla innych skuteczną strategią jest przemyślenie, analiza i świadome podejmowanie decyzji. Nazwanie problemów, analiza szans i zagrożeń sprawia, iż nieokreślony lęk przekształca się w mobilizację do znalezienia odpowiednich rozwiązań.
Każda ze strategii ma swoje wady i zalety. W różnych sytuacjach będziemy korzystać z innych sposobów radzenia sobie ze zmianą, ważne jest to, aby w ogóle uświadomić sobie, iż przechodzimy przez proces zmiany i iż warto dać sobie a to czas.
Co zrobić z emocjami?
Strach, obawa, bezsilność, niepewność, frustracja, obojętność, zniechęcenie, stres i napięcie a z drugiej strony troska, wdzięczność , ulga, spokój , nadzieja, , mobilizacja to różne stany, które mogą nam towarzyszyć podczas powrotu do biura. Emocje są naturalne! Masz prawo je przeżywać i jeżeli się pojawiają dobrze jest z nimi współpracować. Próby ukrycia ich czy zniwelowania często miewają odwrotny skutek. Wzbierają w nas kumulując się, aż do wybuchu lub załamania.
Emocje będą w nas wzbierać jeżeli będziemy izolować się emocjonalnie i społecznie. Stosowna otwartość oraz dbanie o wsparcie pozwala regulować uczucia. Zanurzanie się w strumieniu informacji, zarówno dziennikarskich jak i z mediów społecznościowych także podsyca emocje. Nie pomaga także tworzenie czarnych scenariuszy i pozwalanie, aby umysł generował wyobrażenia o różnych możliwych niepowodzeniach.
Zamiast tego warto nauczyć się uwalniać energię emocji. Już samo rozpoznanie i nazwanie tego co czujemy przynosi ulgę i rozluźnienie. Rozmowa z innymi, w której zostaną wysłuchane nasze wątpliwości, nadzieje czy zniechęcenie pozwala nabrać dystansu i zrewidować obawy. Zlokalizowanie emocji pozwala wybrać odpowiednie działania, które zmniejszą ryzyko a zwiększą szanse na więcej korzyści z powrotu do biura.
Jak dbać o granice przy odmiennych opiniach?
Pandemia, wyzwania związane z organizacją pracy w domu, szczepienia oraz powrót do biura mogą wiązać się z różnymi emocjami i opiniami. Warto od razu założyć, iż współpracownicy będą mieli różne zdanie w tych tematach.
Ci, którzy najgłośniej krzyczą niekoniecznie są tymi, którzy najlepiej dbają o granice. W rzeczywistości Strach agresywne argumentowanie, podważanie i krytykowanie cudzych opinii może być powodowane podwyższonym stresem lub strachem. Podobne przyczyny stają za wymijającymi odpowiedziami, przytakiwaniem, podporządkowaniem, wycofaniem czy izolacją.
Asertywne stawianie granic objawia się jasnym przedstawianiem swojej opinii, emocji i potrzeb ale równocześnie otwartością, słuchaniem, akceptacją różnorodności. W konsekwencji taka postawa będzie umożliwiała podejmowanie działań uwzględniających własne i cudze potrzeby oraz granice.
Mózg w procesie zmiany
Choć powrót do biura może się wydawać czymś oczywistym, warto zauważyć, iż po półtorarocznej pracy zdalnej, to ona stała się obowiązującym standardem. Po początkowym szoku stopniowo przyzwyczailiśmy się do tej formy pracy i zaadaptowaliśmy się, poprzez wykształcenie zwyczajów i rytuałów zwiększających produktywność. Powrót do biura oznacza ponowne przejście procesu readaptacji. Będzie wymagała czasu i energii. Jak w przypadku każdej zmiany, nasz mózg będzie próbował nas od tej zmiany odciągnąć, by pozostać w bezpiecznym i znanym ‘status quo’. Warto wiedzieć, iż cały proces zmiany to aż 5 faz: prekontemplacja, kontemplacja, przygotowanie, działanie i podtrzymanie. Dopiero przejście wszystkich faz oznacza stabilne osadzenie się powrotem w biurze.