Jak oswoić diagnozę autyzmu? Ta mama ma na to sposób

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Mama z TikToka stara się oswoić autyzm. Fot. Mikhail Nilov/Pexels/tiktok.com/@lotwkosmos


Diagnoza autyzmu to trudne doświadczenie dla rodziców małego dziecka. Jednak wielu z nich mówi, iż jest to również pewna ulga. Od tej pory w końcu wiadomo, co robić, w jaki sposób pracować z dzieckiem i ze sobą samym – rodzice dzieci autystycznych też mają w tej kwestii wiele do zrobienia. Sporo wiedzy znajdą w internecie – na przykład na profilu lotwkosmos na TikToku.


O autyzmie mówi się coraz częściej i więcej, co wynika zarówno z tego, iż u coraz większej liczby dzieci jest on diagnozowany, jak i z tego, iż świadomość specjalistów i samego społeczeństwa z każdym dniem jest w tej materii po prostu większa. Wydaje się, iż najbardziej przerażające jest to, czego nie znamy. Gdy już to coś oswoimy, strach się zmniejsza.

O oswojenie ludzi z tematem autyzmu dba mama w spektrum, autorka profilu na TikToku, lotwkosmos. Naprawdę warto oglądać jej filmy. Zwraca uwagę na przykład na to, iż wielokrotnie zdarza się, iż rodzice wypierają – często przy wsparciu psychologa! - fakt, iż dziecko ma autyzm. To niezwykle szkodliwe dla rozwoju takiego dziecka:

Bywa, iż rodzice nie potrafią wspierać swojego autystycznego dziecka


Rodzic dziecka autystycznego powinien nauczyć się nieco inaczej podchodzić do jego problemów. Tymczasem wielu albo nie umie, albo po prostu nie chce zrozumieć swojego dziecka. Czasem nie dopuszczają do siebie świadomości, iż ich dziecko jest inne, czasem chcą je za wszelką cenę leczyć. A nie tędy droga.

Ważne, by znaleźć dobrego specjalistę


Jeśli pewne zachowania twojego dziecka niepokoją cię i postanawiasz wybrać się do specjalisty, ważne jest, by wybrać odpowiedniego. Mama w spektrum uczula, by zrezygnować z takiego, który zakłada z góry, iż "nic nie będzie" z twojego dziecka (nie będzie mówić, nie znajdzie przyjaciół, nie założy rodziny). Jak najszerszym łukiem trzeba też omijać takich, którzy negują diagnozę autyzmu, lub którzy starają się, by dziecko wyglądało bardziej neurotypowo. W gruncie rzeczy będzie ono tylko maskowało swoje autystyczne zachowania.

Idź do oryginalnego materiału