Internet
Gdy mowa o nowoczesnych technologiach w służbie niepełnosprawnych każdy najpierw wykrzyknie: Internet! I będzie miał rację. Starsi pamiętają początki Internetu w naszym kraju – najpierw w ośrodkach naukowych (m. in. uczelnie) i urzędach, później już w domach. Osobiście pamiętam dostęp do Internetu poprzez łącza telefoniczne – trzeba było kupić modem do komputera i korzystać ze słynnego numeru 0202122 z naliczaniem minutowym. w tej chwili są to już oczywiście łącza radiowe i światłowodowe, z dużo większą prędkością przesyłu danych.
Jakie korzyści niesie Internet dla niepełnosprawnych? Przede wszystkim możliwość pracy zdalnej, co ma ogromne znaczenie dla ludzi mających problem z poruszaniem się – odpada uciążliwy dojazd do pracy. To także załatwianie spraw urzędowych (wysyłanie wniosków, rozliczenie z Urzędem Skarbowym), czy też korzystanie z bankowości elektronicznej (wykonywanie wszelkiego rodzaju opłat), co pozwala również uniknąć stania w kolejkach w różnych urzędach.
Nie sposób również pominąć możliwość dzielenia się swoimi doświadczeniami na wszelkiego rodzaju forach internetowych, na których można uzyskać praktyczne informacje, np. na temat leczenia.
Smartfony
Dalej – wykorzystanie telefonów w codziennym życiu. W obecnych czasach, w których praktycznie każdy ma go pod ręką, wystarczy napisać e-maila do przychodni z prośbą o e-receptę. System przesyłania kodu recepty sms-em to także bardzo duże ułatwienie dla wszystkich chorych.
Komputery
Komputery także niosą wiele możliwości – dla niedowidzących stworzono oprogramowanie powiększające wyświetlane elementy na monitorze czy zwiększające ich kontrast. Niewidomi mogą skorzystać ze specjalnych syntezatorów mowy. Programy odczytujące treść mogą przetwarzać ją na informację możliwą do odczytania w Braille’u. Czytałem również o wykorzystaniu drukarek 3D do wydrukowania figurek bohaterów filmów animowanych, aby dzieci z wadą wzroku i niewidzące mogły przez dotyk je poznać.
Inne technologie
Lecz nie tylko informatyczne technologie ułatwiają życie niepełnosprawnym – wystarczy wspomnieć o transporcie. w tej chwili mamy autobusy niskopodłogowe, co umożliwia poruszającym się na wózku korzystanie z komunikacji miejskiej. Na przystankach zaś coraz częściej umiejscowione są tablice świetlne z rozkładem jazdy i możliwością włączenia informacji głosowej. Oczywiście takie urządzenia jak windy powinny znajdować się w każdym budynku. Trzeba tu jeszcze powiedzieć o urządzeniach wspomagających, jak aparaty słuchowe dla niedosłyszących.
Legitymacja
Jak nowoczesne technologie wkraczają w nasze życie widać chociażby na przykładzie legitymacji osoby niepełnosprawnej – niegdyś papierowej, dziś w formie karty z kodem QR, zawierającym m. in. informację o stopniu niepełnosprawności.
Podsumowanie
Czy w obecnych czasach niepełnosprawnym żyje się lepiej niż w przeszłości? Z całą pewnością tak, co jak najbardziej trzeba docenić. I choć nowe technologie niosą także i zagrożenia, żeby wspomnieć tu chociażby o uzależnieniu od Internetu, to korzystanie z nich w sposób rozsądny przynosi wiele korzyści.
Opracowanie wpisu w ramach odbywanego Stażu: Piotr Jędrasik