Nie da się go pozbyć z naszego życia, ale można szukać dobrego zastosowania. Chodzi o telefon w rękach dzieci i dorosłych. To jeden z wielu wniosków płynących ze spotkania „Jak nie przeskrolować życia? telefon w rodzinie i szkole”, które odbyło się w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Sączu. Mówiono tu o potencjalnych uzależnień od mediów społecznościowych i wirtualnego świata, na które narażone są zarówno dzieci, jak i dorośli.
Uczestnicy spotkania – czyli rodzice i wychowawcy z sądeckich ośrodków oświaty – podkreślali, iż wymiana poglądów była budująca.
– Intuicyjnie wyznaczam jakieś graniczne naszym dzieciom, bo mam siódemkę takich „smartfonowców”. Dobrze jest posłuchać jak jest gdzieś indziej
– mówiła sądeczanka, która jest prowadzi z mężem rodzinny dom dziecka.
– To spotkanie dużo dało mi do myślenia. Ja też często używam telefonu za często. Czasami trzymając w ręce telefon zwracam uwagę moim dzieciom. Telefony zabierają nam czas rodzinny i priorytetem staje się ten telefon, to przenosi się dalej na szkołę i inne relacje.
– dodają inni uczestnicy spotkania.
Problemem nie jest telefon, a nadmiar czasu, jaki mu poświęcamy – mówiła Monika Przybysz, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Warto ustalić jasne granice. Dotyczy to nie tylko dzieci, ale też dorosłych.
– To Rzymianie stwierdzili, iż jasne granice tworzą przyjaciół. Kiedy dziecko wie, wtedy kiedy nasza cała rodzina też wie, bo granice ustalamy też dla dorosłych, wtedy możemy do tych zasad się odwołać. Oczywiście wszędzie warto zachować równowagę i zadbać o to, aby nie przeholować. Nie zjadamy na raz całej czekolady. Podobnie jest z internetem. Zadbajmy o jasne granice, ile będzie dla danego człowieka będzie już za dużo i poprowadzi do złych nawyków i uzależnień
– podkreśliła.
Badania pokazują, iż dzieci do 15 roku życia nie potrafią stawiać jasnych granic i odmawiać sobie przyjemności. Warto ograniczyć więc ich dostęp do telefonu w nocy, żeby dziecko nie spało z telefonem.
Zwróćmy też uwagę, jakie strony czy kanały są przez nie przeglądane i starajmy się podpowiadać im wartościowe treści.