Jak nauczyć dziecko wymawiać głoskę "r"? Ćwiczenia logopedyczne.

pegaz.la 1 rok temu
Zdjęcie: Jak nauczyć dziecko wymawiać głoskę „r“? Ćwiczenia logopedyczne.


Głoska /r/ jest zaklasyfikowana do głosek trudnych do wymówienia. Znajduje się ona w tej grupie głównie z powodu wibracji koniuszka języka podczas artykulacji. Aby język wibrował, musi on być odpowiednio elastyczny, szybki oraz precyzyjny. Głoska /r/ jest najpóźniej pojawiającą się w wymowie dziecka, bo około 5-6 roku życia. jeżeli wymowa głoski /r/ opóźnia się należy skonsultować się z logopedą. Niekiedy do poprawy artykulacji wystarczają proste ćwiczenia wykonywane w domu.

Przyczyn nieprawidłowej artykulacji głoski /r/ jest wiele. Należą do nich między innymi: nieprawidłowa budowa wędzidełka (zbyt krótkie), nieprawidłowa budowa języka, brak pionizacji języka, wadliwa budowa podniebienia twardego, zbyt niska sprawność języka (jego czubka), czynniki środowiskowe oraz wady zgryzu.

Jeżeli Wasze dziecko nie wypowiada głoski /r/ lub artykułuje ją nieprawidłowo zgłoście się do logopedy. Po ocenieniu artykulatorów dziecka i wymowy głoski /r/ będzie mógł on wskazać Wam odpowiednie, dobrane do Waszego dziecka, ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie języka i wspomagające prawidłową artykulację.

Oto niektóre ćwiczenia wspomagające funkcjonowanie języka oraz usprawniające artykulację głoski /r/:
1. Oblizywanie językiem talerzyka.
2. Zlizywanie z wałka dziąsłowego (górka za górnymi zębami) nutelli/dżemu/miodu/czegoś, co dziecko lubi. Usta są otwarte, język unosi się do góry i zbiera krem.
3. Zakładanie czubka języka na górną wargę.
4. Lizanie lizaka oddalonego od ust.
5. Oblizywanie się jak kotek.
6. Kląskanie.
7. Szybkie, wielokrotne powtarzanie na wałku dziąsłowym d, t, n, td, tdn,.
8. Szybkie, wielokrotne powtarzanie na wałku dziąsłowym bda, bdo bde, bdu, bdy, deda, dedo, dedu, dedy.
9. Zdmuchiwanie z czubka języka kawałków papieru, tak aby cały język wibrował.
10. Brzydka zabawa – parskanie z językiem włożonym między wargi.

Idź do oryginalnego materiału