Jak najlepiej nawodnić organizm podczas biegania?

swiatsupli.pl 1 rok temu

Bieganie stało się niezwykle popularną dyscypliną sportową. Dziś zaobserwować możemy, iż biegają wszyscy- dzieci, młodzież, dorośli, a choćby seniorzy. Pomimo tego, iż taka forma aktywności fizycznej przynosi szeroką, różnorodną gamę wielu ciekawych korzyści, jest mocno obciążająca. Często pamiętamy o dobrze zbilansowanej diecie oraz adekwatnie dobranym stroju i akcesoriach sportowych, jednak nie jest to wystarczające. By bieganie było w pełni bezpieczne, kwestią priorytetową jest adekwatne nawodnienie organizmu. Jak w sposób perfekcyjny nawadniać swoje ciało podczas biegania? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Zaczynamy!

Garść informacji, czyli ile wody tracimy podczas biegania?

Dlaczego adekwatne nawodnienie ciała podczas biegania jest tak ważne? Bez znaczenia pozostaje tempo biegu, jak również pokonywany dystans. choćby w przypadku krótkich odcinków możemy borykać się z odwodnieniem po bieganiu, jeżeli nie zadbaliśmy o adekwatne nawodnienie podczas codziennego treningu. jeżeli biegamy w tempie konwersacyjnym (a więc gdy możemy rozmawiać czy śmiać się), nasz organizm traci wówczas od 0.5 do 1 litra w godzinę. Jak widać, są to spore ilości, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do odwodnienia. By podkreślić wagę adekwatnego nawodnienia, warto wiedzieć, iż około 83% naszego ciała to właśnie woda. Utrata masy ciała wartość większa niż 2% jasno wskazuje, iż wypociliśmy więcej, niż wypiliśmy.

Biegać z wodą czy bez? Regularność to podstawa!

Specjaliści jednoznacznie podkreślają, iż w sytuacji, gdy podczas biegu odczujemy pragnienie, wówczas nasz organizm już jest odwodniony. By utrzymać odpowiedni poziom wody w naszym ciele podczas treningu, należy regularnie popijać płyny. Małymi łykami, w mniej więcej równych odstępach czasu. Stałe popijanie płynów jest najlepszą metodą, by utrzymać adekwatne nawodnienie. Pragnienie jest tylko jednym z wielu objawów, które mogą wystąpić w związku ze zbyt małą ilością wody w organizmie podczas biegu. Na skutek nieregularnego picia może dojść do złego samopoczucia, zawrotów głowy, a także utraty przytomności bądź śpiączki. Odpowiedź jest więc jednoznaczna- podczas każdego biegu należy mieć ze sobą bidon z adekwatnym napojem nawadniającym.

OLIMP Iso Plus to produkt izotoniczny wzbogacony o witaminy, l-karnitynę i l-glutaminę. Wspiera długotrwały wysiłek fizyczny. Polecany dla sportów wytrzymałościowych i długodystansowych.

Najlepsze płyny podczas treningu- na jakie składniki warto zwrócić szczególną uwagę?

Oprócz tego, iż należy wypić adekwatną ilość płynów podczas biegania, należy pamięć o tym, iż nie bez znaczenia pozostaje także wybrany rodzaj picia. Z całą pewnością nie powinna być to zwykła, czysta woda- w tempie natychmiastowym wydalimy ją wraz z potem. Najlepszym wyborem będzie napój izotoniczny. jeżeli więc regularnie ćwiczymy bieganie, jaki izotonik wybrać? Najważniejsze podczas biegania są dla nas elektrolity. Pocąc się, tracimy ogromne ilości sodu. Wysokiej klasy napoje izotoniczne zawierają w swoim składzie wiele cennych składników, takich jak m.in.: węglowodany, jody potasu, wapń, magnez oraz inne grupy witamin. Dzięki temu bardzo często izotoniki dodają sportowcom siły do dalszej aktywności fizycznej.

Dla zwolenników naturalnych rozwiązań dedykuje się napoje izotoniczne, które można przygotować samodzielnie przed treningiem. W tym celu warto wyposażyć się w funkcjonalny bidon, który pozwoli nam kontrolować ilość wypitych płynów. Jak przygotować domowy izotonik? Do wody należy dodać szczyptę soli, kilka kropel soku z cytryny oraz niewielką ilość miodu- proporcje zależne są od ilości wody. Takie naturalne produkt do wody sprawią, iż podczas biegu, przyjmowany płyn będzie doskonale nawadniać poszczególne komórki naszego ciała.

Ostrovit Aqua Kick Electrolyte to suplement diety z potasem, magnezem i sodem. Uzupełnia utracone minerały po wysiłku.

Ile należy wypić, by nie wystąpiło odwodnienie po bieganiu?

Ilość wody, którą należy przyjąć, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmu w trakcie oraz po bieganiu, jest kwestią wysoce indywidualną. Przede wszystkim zalecana ilość płynów zależy od intensywności pocenia się. Co więcej, niebagatelne znacznie w obliczeniach odgrywa także wilgotność powietrza, temperatura oraz intensywność, tempo biegu. Wychodząc naprzeciw szerokiej grupie sportowców, którzy chcą zadbać o adekwatny poziom wody w organizmie, podane zostały ogólne wytyczne. jeżeli więc będziemy pić podczas treningu 400- 800 ml płynów, zakłada się, iż wówczas będziemy doskonale nawadniać nasze ciało. Co więcej, należy także pamięć, iż nie można pić zbyt wiele- takie postępowanie także nie jest wskazane. Wówczas będziemy czuć się ociężale i bieg nie będzie efektywny. Jednak im wyższa temperatura, im cieplej, tym mocniej będziemy się pocić, wykazując zwiększone zapotrzebowanie na wodę.

Bardzo miarodajnym wskaźnikiem jest także kolor moczu. Zależność jest bardzo prosta- im ciemniejszy mocz, tym wiedzieć należy, iż powinniśmy więcej wypić. jeżeli więc po czy w trakcie treningu, nasz mocz ma jasną barwę, wówczas możemy założyć, iż przyjmujemy wystarczającą ilość płynów.

Idź do oryginalnego materiału