Jak leczyć stopę cukrzycową? O terapii tlenowej.

zdrowydiabetyk.pl 2 lat temu

Stopa cukrzycowa to jedno z najczęstszych powikłań cukrzycy.

Nieleczona, może prowadzić do amputacji stopy.

W ciągu ostatnich kilku lat, pojawiły się badania sugerujące, iż terapia w komorze normobarycznej przyśpiesza leczenie stopy cukrzycowej. Dzieje się to poprzez poprawę poziomu utlenowania w stopie, który ma wpływ na gojenie się ran.

Czym są komory normobaryczne? I jak mogą pomóc w leczeniu stopy cukrzycowej?

O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Neuropatia cukrzycowa i inne choroby stopy ludzkiej

Stopa cukrzycowa może mieć swój początek w neuropatii cukrzycowej, która jest jednym z powikłań cukrzycy.

W początkowej fazie pacjent zaczyna czuć mrowienie. Z upływem czasu traci „czucie” w stopie. I wtedy zaczynają się problemy. Bez czucia w stopie, pacjent częściej się kaleczy – na przykład uderzając w szafkę. Pacjent często nie wie, iż gdzieś się uderzył, bo niczego nie poczuł.

W ten sposób, pozornie niegroźne skaleczenie zostaje zaniedbane. Zaczyna się owrzodzenie, często z cechami infekcji. W taki właśnie sposób pacjent może nabawić się powikłania znanego szerzej jako stopa cukrzycowa. Nieleczona, prowadzi do amputacji stopy. Warto temu zapobiec, gdyż średnia długość życia pacjentów po amputacji powyżej kostki (tzw. amputacji wysokiej) wynosi 3-5 lat.

W początkowej fazie neuropatii, pacjent może czuć mrowienie.

Jak leczyć stopę cukrzycową?

Stopa cukrzycowa to powszechny problem. Szacuje się, iż dotknął on od 12 do 25 procent wszystkich chorych na cukrzycę.

A można łatwo go uniknąć.

Lekarze zalecają profilaktykę. Pacjent chory na cukrzycę powinien zadbać o swoje stopy. W jaki sposób? Regularnie je oglądać – w poszukiwaniu nowych skaleczeń. Wszelkie rany i skaleczenia należy oczyścić i zabezpieczyć. Do tego konieczna jest pomoc lekarza.

Leczenie stopy cukrzycowej może przyjąć kilka form. Może się skupić na leczeniu zakażeń i leczeniu polineuropatii (czyli uszkodzeń wielu nerwów).

Polineuropatię można leczyć przez na podawaniu leków, między innymi:

• witamin z grupy B,

• kwasów liponowych,

• kwasów gamma-linolenowych

Leczenie zakażeń stopy cukrzycowej może polegać na:

• antybiotykoterapii,

• insulinotarapii,

• odciążeniu stopy

W obu przypadkach, o formie leczenia powinien zadecydować lekarz.

Komora normobaryczna – co daje cukrzykom?

Od kilku lat, można zauważyć w Polsce rosnącą popularność komór normobarycznych.

Jest to specjalne pomieszczenie w którym ciśnienie i zawartość tlenu są wyższe niż w naturalnym środowisku. Warunki panujące w komorze normobarycznej są optymalne dla naszego organizmu.

Jaki to ma wpływ na stopę cukrzycową?

W 2014 roku przeprowadzono badania na grupie 100 osób z problemem stopy cukrzycowej.

Badano wpływ tlenu na gojenie się ran. Mówiąc fachowo, mierzono poziom utlenowania (nie mylić z utlenieniem) w stopie. Im wyższy był poziom utlenowania, tym lepiej goiły się rany.

W ramach badania, pacjenci zaczęli terapię w komorze normobarycznej. Oto co się okazało.

Po kilku sesjach, zauważono poprawę utlenowania stopy – a co za tym idzie, szybsze gojenie się ran. Co ciekawe, największą poprawę odczuli Ci pacjenci, u których poziom utlenowania był najniższy.

W skrócie: komora normobaryczna najbardziej pomogła tym, którzy tego najbardziej potrzebowali.

Największą poprawę odczuli pacjenci, których poziom utlenowania był najniższy.

Komory normobaryczne w Polsce

Na chwilę obecną nie przeprowadzono w Polsce żadnych badań na temat wpływu terapii normobarycznej na stopę cukrzycową. Za to w 2008 roku powstał artykuł na temat komór hiperbarycznych.

Co to takiego? Są to pomieszczenia o ciśnieniu dużo większym niż w naturalnej atmosferze.

Autorzy artykułu zwrócili uwagę na ich skuteczność w leczeniu stopy cukrzycowej. Jednocześnie, opowiedzieli o tym jak pacjenci reagują na propozycję takiego leczenia. Komory hiperbaryczne były trudno dostępne, a pacjenci niechętnie podejmowali się terapii.

Podczas następnej wizyty, warto zapytać lekarza o terapię komorą normobaryczną. Nie potrzebujemy skierowania, ani recepty – jedynie sugerowaną ilość sesji.

Jeśli mamy taką możliwość, to warto skorzystać. Komory normobaryczne mogą się okazać przyjemnym sposobem no poprawę ogólnego stanu zdrowia – niezależnie od wieku.

Źródła:

Jasik, M. (2004). Rozpoznanie i leczenie przyczynowe neuropatii cukrzycowej—rola kwasu alfa liponowego. Media-Press, Warszawa.

Knefel, G., Kawecki, M., Szymańska, B., Nowak, M., Glik, J., Cieślar, G., & Sieroń, A. (2008). Hiperbaryczna terapia tlenowa jako uzupełnienie chirurgicznego leczenia zespołu stopy cukrzycowej. Acta Bio-Optica et Informatica Medica, 14.

Korzon-Burakowska, A. (2008). Zespół stopy cukrzycowej-patogeneza i praktyczne aspekty postępowania. In Forum Medycyny Rodzinnej (Vol. 2, No. 3, pp. 234-241).

Rosiński, G. (2005). Leczenie zespołu stopy cukrzycowej (ZSC). Przew Lek, 8(3), 58-64.

Singh, N., Armstrong, D. G., & Lipsky, B. A. (2005). Preventing foot ulcers in patients with diabetes. Jama, 293(2), 217-228.

Moon, K. C., Han, S. K., Lee, Y. N., Jeong, S. H., Dhong, E. S., & Kim, W. K. (2014). Effect of normobaric hyperoxic therapy on tissue oxygenation in diabetic feet: a pilot study. Journal of Plastic, Reconstructive & Aesthetic Surgery, 67(11), 1580-1586.

Idź do oryginalnego materiału