Jak działa deksketoprofen i kiedy powinno się go stosować?

epacjent.pl 6 miesięcy temu

Deksketoprofen należy do grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. W aptekach dostępny jest w postaci tabletek lub saszetek do rozpuszczenia w wodzie. Sprawdź, jaki jest mechanizm działania tej substancji oraz w jakich okolicznościach warto ją zastosować.

Co to jest deksketoprofen?

Deksketoprofen jest przedstawicielem leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. To izomer optyczny innego preparatu z tej grupy – ketoprofenu. Określenie to oznacza, iż obie cząsteczki mają identyczną budowę, ale różnią się sposobem ułożenia w przestrzeni.

Tak z pozoru błaha kwestia może znacząco wpłynąć na działanie danego związku. W tym przypadku sprawia, iż deksketoprofen ma dwukrotnie większą siłę działania, przez co stosuje się go w mniejszych dawkach. Dzięki temu maleje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a skuteczność leku pozostaje na tym samym poziomie[1].

Deksketoprofen jest przeznaczony dla osób powyżej 18. roku życia. Początek działania przeciwbólowego pojawia się po ok. 30 minutach od podania. W pojedynczej tabletce lub saszetce dawka leku wynosi 25 mg i możesz przyjąć ją 3 razy dziennie, w 8-godzinnych odstępach.

Mechanizm działania deksketoprofenu

Deksketoprofen, podobnie jak inne NLPZ, hamuje enzymy cyklooksygenazy, które uczestniczą w syntezie prostaglandyn. To duża grupa związków, z których część odpowiada za rozwój stanu zapalnego i towarzyszących mu dolegliwości. Deksketoprofen blokując ich produkcję, może złagodzić wszystkie objawy zapalenia:

  • ból,
  • gorączkę,
  • obrzęk,
  • zaczerwienienie.

Oprócz tego substancja ta wpływa na przewodzenie bodźców bólowych, dzięki czemu zapobiega przekształceniu się bólu ostrego w przewlekły. Ponadto deksketoprofen dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, przez co z łatwością przechodzi przez błony komórkowe organizmu. Dzięki temu gwałtownie trafia do ośrodkowego układu nerwowego, co sprawia, iż jego efekt przeciwbólowy może utrzymywać się choćby do 8. godzin.

Wskazania do stosowania deksketoprofenu

Deksketoprofen może złagodzić ból ostry o nasileniu małym do umiarkowanego. Stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych i towarzyszącego im bólu m.in.:

  • kostno-mięśniowego,
  • stawów,
  • po operacji,
  • zębów,
  • podczas menstruacji.

Jakie działania niepożądane może wywołać deksketoprofen?

Oprócz działania prozapalnego prostaglandyny pełnią znacznie więcej funkcji w organizmie. Wpływają m.in. na prawidłową pracę nerek, chronią śluzówkę żołądka i uczestniczą w kontroli ciśnienia krwi oraz procesów jej krzepnięcia. Zahamowanie ich produkcji może więc wywołać działania niepożądane związane z zakłóceniem tych procesów.

Deksketoprofen wykazuje niewielkie ryzyko skutków ubocznych. Jego stężenie we krwi zaczyna spadać stosunkowo szybko, bo po niecałych 2. godzinach. Z tego względu nie powoduje on długotrwałego zahamowania produkcji korzystnych dla zdrowia prostaglandyn i związanych z tym skutków ubocznych. Dzięki temu może on wywołać nieliczne działania niepożądane, np.:

  • nudności, wymioty,
  • bóle brzucha,
  • biegunkę,
  • niestrawność.

Co ważne, deksketoprofen wykazuje niewielkie ryzyko podrażnienia żołądka i związanego z tym krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Z tego względu może być stosowany przed posiłkiem, co przyspiesza początek jego działania[2].

Deksketoprofen to nowoczesny lek przeciwbólowy o dobrym profilu bezpieczeństwa. jeżeli jednak cierpisz na jakieś choroby przewlekłe, zwłaszcza dotykające nerek, wątroby czy żołądka, przyjmowanie każdego leku z grupy NLPZ omów ze swoim lekarzem.

[1] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.

[2] Woroń, J., & Wordliczek, J. (2017). Połączenie tramadolu z deksketoprofenem w praktyce klinicznej: postęp w leczeniu bólu. Lekarz POZ, 3(1): 61-67.

Idź do oryginalnego materiału