Jak długo goi się rana po korekcie powiek?

forumleczeniaran.pl 1 rok temu

Blefaroplastyka, czyli plastyka powiek, jest coraz częściej wykonywanym zabiegiem medycyny estetycznej. Operacja polega na podniesieniu opadających powiek oraz poszerzeniu pola widzenia. Jak dbać o ranę pooperacyjną po zabiegu?

Na czym polega korekta powiek?

Zabieg korekty powiek polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, która zgromadziła się wokół oczu. Przed samą operacją przeprowadzany przeprowadza wywiad oraz odpowiednie badania, a następnie sporządzony jest rysunek operacyjny.

Pierwszy etap operacji polega na wykonaniu precyzyjnego nacięcia w naturalnym załamaniu powieki górnej, przez które usuwa się nadmiar skóry i cofa odsłonięte mięśnie. Laser zastosowany podczas zabiegu pozwala na uniesienie powiek bez użycia skalpela. U niektórych pacjentów konieczne jest również usunięcie tzw. przepukliny tłuszczowej nad okiem. Rana jest zamykana warstwowo cienkimi szwami, a po zagojeniu blizna jest ledwo zauważalna. Operację przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Czas trwania interwencji chirurgicznej wynosi od jednej do dwóch godzin. Po zakończeniu operacji pacjent od razu wraca do domu.

Zalecenia po zabiegu

W pierwszych dniach po zabiegu pojawia się opuchlizna i obrzęk. Co więcej, na początku może pojawić się dyskomfort, ból, zasinienie i w niektórych przypadkach zaburzenie czucia skóry powiek w okolicy blizny.

Najczęściej szwy zdejmowane są po upływie 5-7 dni od operacji. Do momentu usunięcia szwów, nie należy moczyć rany. Specjalista najczęściej po zabiegu przepisuje maść, którą należy stosować na bliznę 3 razy dziennie, aż do usunięcia szwów. Miejsce rany należy dwa razy dziennie przemywać preparatem z oktenidyną. Należy to wykonywać bardzo delikatnie, aby nie doszło do uszkodzenia szwów.

Przez pierwsze dni należy jak najwięcej odpoczywać. jeżeli pacjent potrzebuje zażyć środki przeciwbólowe, należy unikać aspiryny, ponieważ rozrzedza ona krew i może dojść do krwawienia. Specjaliści nie zalecają powrotu do pracy wcześniej niż po 5 dniach od wykonanego zabiegu. Jednak ten czas uzależniony jest od rodzaju pracy, jaką wykonuje pacjent. Przez pierwszy tydzień należy również unikać prac domowych, który wymagają pochylania głowy. Do pół roku po zabiegu na powieki należy również stosować krem z filtrem.

Zmiany ustępują zwykle w ciągu kilku tygodni. Gojenie jest efektem stopniowym, dlatego końcowy efekt zabiegu możemy ocenić po około 3-6 miesiącach, w zależności od stopnia defektu oraz rozległości operowanej okolicy.

Do najczęstszych zaleceń pooperacyjnych, należą:

  • stosowanie zimnych okładów w celu zmniejszenia obrzęku,
  • spanie na plecach z głową wyżej niż klatka piersiowa, aby zapobiec gromadzeniu się nadmiaru limfy,
  • unikanie silnego nasłonecznienia,
  • zaprzestanie picia alkoholu i palenia papierosów,
  • unikanie saun, basenów,
  • unikanie przechylania głowy i pocierania oczu.

Warto też unikać makijażu i gorących kąpieli, gdyż może to spowodować krwawienie. Warto chronić swój wzrok i ograniczyć korzystanie z telefonów komórkowych oraz oglądania telewizji.

Powikłania po zabiegu korekcji powiek

Bardzo ważna jest pielęgnacja rany pooperacyjnej po zabiegu korekty powiek. W przypadku nieodpowiedniego dbania o miejsce zabiegu, mogą pojawić się skutki uboczne, obfite krwawienie, jak również może dojść do powstania nieestetycznej blizny. Co więcej, w skrajnych przypadkach mogą pojawić się problemy z zamykaniem powiek, może dojść do asymetrii. Częstym zjawiskiem jest również rozejście się szwów. W przypadku pojawienia się którejkolwiek z wymienionych powikłań, niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.

Źródło: kliniki.pl, clinicforyou.pl, projektskora.pl, hcclinic.pl, drdamian.pl

Idź do oryginalnego materiału