W pościeli żyje cała masa mikroorganizmów – grzyby, bakterie, roztocza i wiele innych. To również miejsce idealne do rozwoju alergenów.
Pościel powinno się zmieniać minimum dwa razy w miesiącu, optymalnie co tydzień.
Należy ją prać w 40-60 st. C, warto również wyprasować. Te zabiegi neutralizują zanieczyszczenia znajdujące się na materiale.
Gdy po długim i intensywnym dniu układasz dziecko do snu, masz uczucie, iż oto teraz jest nie tylko spokojne, ale i naprawdę bezpieczne. Przyjemne ciepło pościeli otula je szczelnie i koi rozedrgane czasem emocje. Niestety, choćby w tym miejscu na malucha czyhać mogą przeróżne zagrożenia. Co?? A tak, pościel to miejsce, w którym świetnie się czujemy nie tylko my, ale także wiele mikroorganizmów...
W łóżku wcale nie jest tak miło i przyjemnie
Bakterie, roztocza, grzyby, przeróżne alergeny. Wszystko to nocą może wtargnąć do naszego organizmu – nosem, pod powiekami, przez uchylone usta i tak po prostu – przez skórę. Nic dziwnego – przecież, gdy wchodzimy do łóżka, nie zawsze jesteśmy idealnie czyści, nie zawsze po kąpieli.
Pod kołdrę wnosimy paprochy z podłogi, które przyczepiają się do stóp, nierzadko sierść zwierząt, własny martwy naskórek, łój, sebum itp. Czasem jemy w łóżku i trochę kruszymy... Do tego wszystkiego pocimy się przecież, a w wilgotnym środowisku i z takimi pożywkami wokół, mikroby mają po prostu raj.
Od spania w brudnej pościeli możemy się po prostu rozchorować. My i nasze dzieci. Odchody roztoczy powodują katar, kaszel, duszności, a także problemy ze skórą. Przyczyniają się do rozwoju alergii, astmy, atopowego zapalenia skóry (AZS). Zwierzęca sierść to potencjalna przyczyna alergii. jeżeli twoje dziecko rano ma zaczerwienione, zapuchnięte oczy, być może nie zwróciłaś uwagi na to, iż zbyt długo nie zmieniałaś mu pościeli.
Jak często należy zmieniać pościel?
Przyjęło się, iż optymalny czas, w którym jedna zmiana pościeli w naszym łóżku jest bezpieczna, to 2 tygodnie. Przy założeniu, iż kładziemy się spać wykąpani. A jeżeli nie zawsze to robimy, a w dodatku śpimy nago lub obficie się pocimy, to raz na tydzień, a choćby co 3-4 dni. Nie bez znaczenia jest też pora roku – w lecie powinniśmy zmieniać pościel częściej. Dla większości ludzi jednak jest to niewykonalne... A co na to specjaliści?
"By uniknąć reakcji alergicznych, powinniśmy prać pościel i prześcieradła raz w tygodniu”, mówi Philip Tierno, mikrobiolog z New York University School of Medicine, cytowany przez medonet.pl. "Przynajmniej raz na dwa tygodnie, optymalnie – raz na tydzień", podkreśla dr hab. Piotr Rzymski, mikrobiolog, biolog medyczny, dla poradnikzdrowie.pl. Dodaje: "Poza praniem ważne jest, by codziennie ją dobrze wytrzepać i przewietrzyć, ale czynności te nie mogą być traktowane zamiennie. Wydzieliny i martwy naskórek, które zostawiamy w pościeli, sprzyjają dalszemu bytowaniu i rozwijaniu się mikroorganizmów. Takie środowisko nie jest korzystne dla alergików i astmatyków, zwiększa ryzyko rozwoju grzybicy i egzemy".
Jak prawidłowo prać pościel?
Przed praniem pościeli, najważniejsze to sprawdzić, jakie są zalecenia producenta w tej kwestii. Nie chcemy przecież zniszczyć materiału. Większość pościeli można jednak prać w 60 st. C, ponieważ jest to optymalna temperatura do zabicia wszelkich niepożądanych żyjątek oraz zneutralizowania potencjalnych alergenów. Po takim praniu nie ma już potrzeby prasowania pościeli, no, chyba iż chcemy mieć absolutną pewność co do czystości materiału.
W przypadku flaneli czy satyny raczej zalecana jest do prania temperatura 40 st. C, ale i ona usuwa znaczną część zanieczyszczeń, natomiast tu właśnie prasowanie dopełni reszty.
A co z kołdrami, poduszkami i materacem?
Ważną kwestią, jeżeli chodzi o higienę łóżka, jest nie tylko czystość pościeli, ale także kołder, poduszek i materacy. O nie również trzeba odpowiednio dbać. Kiedy zmieniamy pościel, powinniśmy odkurzyć materac oraz przekręcić go na druga stronę. Odkurzacz wyciągnie spomiędzy włókien część zanieczyszczeń, a odwrócenie go sprawi, iż lepiej odparuje. Ponadto nie odkształci się tak szybko.
Niektóre kołdry i poduszki, choćby te z pierza, można prać w pralce i na pewno warto to robić, choć oczywiście nie co dwa tygodnie – tu wystarczy częstotliwość 2 razy do roku. Poza tym wietrzmy też kołdry i poduszki, zarówno latem, jak i podczas mrozów. A co kilka lat kupujmy nowe, zwłaszcza gdy widzimy, iż poszycie już pożółkło, a wypełnienie straciło sprężystość i puszystość.