Czym jest stan przedcukrzycowy?
Prawidłowy poziom glukozy mierzonej z krwi na czczo powinien wynosić 60-100 mg%. Stan przedcukrzycowy występuje, gdy w dwukrotnym badaniu uzyskamy wynik między 100 a 125 mg%. To swego rodzaju stan ostrzegawczy i w dużej mierze od nas zależy, czy zwiększymy tolerancję organizmu na glukozę, czy rozwinie się u nas cukrzyca typu 2. Warto wiedzieć, iż długotrwałe przekroczenie poziomu glukozy (ponad 100 mg%) zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu i niewydolności nerek.
Objawy stanu przedcukrzycowego
Stanu przedcukrzycowego nie należy bagatelizować - gwałtownie może przekształcić się w cukrzycę. Objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi to: Reklama
przewlekłe zmęczenie; senność, apatia; zwiększony apetyt; wzmożone pragnienie; częstsze oddawanie moczu.
Objawy powinny nas skłonić do zbadania poziomu glukozy na czczo, a w przypadku podwyższonych wartości należy wykonać test tolerancji glukozy. Po pomiarze na czczo wypija się 75 g glukozy rozpuszczonych w szklance wody i co pół godziny mierzy się poziom glukozy we krwi. W tym czasie należy przebywać w stanie spoczynku, wykluczone jest np. spacerowanie. jeżeli po 2 godzinach od wypicia roztworu stężenie glukozy utrzymuje się na poziomie 140-190 mg%, to mamy do czynienia ze stanem przedcukrzycowym, a więc nietolerancją węglowodanów. Ratunkiem może być zmiana stylu życia (regularna aktywność fizyczna, dieta o niskim indeksie glikemicznym oraz dążenie do utrzymywania prawidłowej masy ciała).
Najlepsze napoje przy stanie przedcukrzycowym
Woda gazowana
Woda gazowana to świetne rozwiązanie dla osób, które uwielbiają kolorowe gazowane napoje. Są one prawdziwą bombą kaloryczną, zawierają wiele sztucznych składników, a przede wszystkim cukier, słodziki i syrop glukozowo-fruktozowy, który odpowiada za gwałtowne skoki glukozy we krwi. Do zwykłej wody gazowanej możemy wcisnąć odrobinę soku z cytryny, pomarańczy czy truskawek i cieszyć się naturalnym i zdrowym smakiem. Picie dużej ilości wody pozytywnie wpływa na cały organizm - przyspiesza metabolizm, zmniejsza apetyt i pomaga utrzymać niższe stężenie glukozy w organizmie. Według badań amerykańskich naukowców już cztery szklanki wody dziennie pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. o 21%.
Czarna kawa
Przy podwyższonym poziomie glukozy we krwi warto zrezygnować z częstego picia kawy z mlekiem czy cukrem. Oba dodatki negatywnie wpływają na glikemię, za to czarna kawa jest zalecanym dodatkiem do diety. Znajdujące się w niej polifenole przyczyniają się do spowalniania wchłanianie cukrów w przewodzie pokarmowym. Naturalne antyoksydanty znajdujące się w kawie wykazują też adekwatności przeciwzapalne i obniżają poziom cytokin w organizmie. Ich wysoki poziom zalicza się do czynników rozwoju cukrzycy typu 2.
Woda z octem jabłkowym
Badania naukowe wykazały, iż ocet jabłkowy ma zbawienny wpływ na glikemię. Nie tylko spowalnia wchłanianie węglowodanów przez układ pokarmowy, ale obniża tez poziom glukozy po posiłku. W ten sposób chroni przed gwałtownymi wyrzutami insuliny. 2 łyżeczki octu jabłkowego warto rozpuszczać w szklance wody i pić przed głównymi posiłkami, zwłaszcza jeżeli zamierzamy spożywać cukry proste.
Morwa biała
Owoce morwy białej zawierają liczne substancje bioaktywne o adekwatnościach hipoglikemizujących. Spowalniają tempo wchłaniania węglowodanów w jelicie cienkim, a więc niwelują skoki glukozy we krwi. Wspomagają "wypłaszczanie krzywej cukrowej" i zmniejszają apetyt, także na słodycze. Regularne spożywanie naparów z morwy białej pozwala też obniżyć poziom glukozy mierzonej na czczo. Osoby zmagające się z cukrzycą powinny jednak skonsultować stosowanie morwy białej z lekarzem.
Źródło:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/cukrzyca-w-liczbach
Czytaj także: