Jak być wsparciem, a nie oparciem

niepolomice.eu 1 tydzień temu

29 listopada w Izbie Regionalnej w Niepołomicach odbyły się warsztaty „Jak być wsparciem, a nie oparciem”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Spółdzielnia Myśli Kobiecej. Wydarzenie to było jednym z ostatnich działań w ramach projektu „Centrum PoMocy”, finansowanego przez Miasto i Gminę Niepołomice. Celem warsztatów było przekazanie uczestnikom wiedzy na temat budowania zdrowych granic i odpowiedzialnego wspierania innych, co doskonale wpisuje się w misję Centrum.

Centrum PoMocy zostało założone jako instytucja mająca na celu wspieranie osób przeżywających kryzys o podłożu psychologicznym, emocjonalnym, społecznym i finansowym. Początkowo skoncentrowane na pomocy osobom dotkniętym przemocą domową oraz samotnym rodzicom, gwałtownie stało się jedną z bardziej kompleksowych jednostek wsparcia na terenie gminy.
Wiodącym zadaniem realizowanym w ramach działalności jednostki jest Siostrzany Telefon. W ubiegłym roku wolontariuszki, pełniące dyżury, przepracowały 1700 godzin, udzielając informacji o dostępnych formach wsparcia. Osoby zgłaszające się do centrum mogły otrzymać pomoc w postaci interwencji kryzysowej oraz bezpłatnej psychoterapii. Dodatkowo wolontariuszki towarzyszyły potrzebującym podczas składania zeznań na policji, co przyczyniło się do wzmocnienia poczucia bezpieczeństwa i zwiększenia skuteczności działań.
W ramach realizacji zadań wynikających z założeń projektu przeprowadzone zostały także dwa najważniejsze warsztaty:
-profilaktyczny dla kobiet „Jak być wsparciem, a nie oparciem”, który pomógł uczestniczkom budować zdrowe relacje poprzez naukę wyznaczania granic, dbania o własne potrzeby oraz wspierania innych w sposób świadomy i odpowiedzialny,
-terapeutyczny „Jak radzić sobie ze złością”, za pomocą którego uczestnicy zyskali umiejętności identyfikowania źródeł złości, skutecznego zarządzania emocjami oraz poprawy komunikacji w trudnych sytuacjach.

Ponadto udało się stworzyć Grupę Wsparcia dla osób doświadczających przemocy domowej, która stała się przestrzenią dzielenia się doświadczeniami i wzajemnego wsparcia w procesie wychodzenia z traumy.

Dalszy rozwój działań pomocowych dzięki dodatkowym środkom
Projekt „Centrum PoMocy”, finansowany przez miasto, w połowie roku został wsparty dodatkowymi środkami z projektu realizowanego przy wsparciu Narodowego Instytutu Wolności. Dzięki temu niezwykle ważne działania pomocowe, takie jak: Siostrzany Telefon czy bezpłatna psychoterapia interwencyjna, mogły zostać rozszerzone m.in. o porady prawne, konsultacje małżeńskie i partnerskie oraz warsztaty terapeutyczne dla dzieci. Dodatkowo projekt został uzupełniony o działania profilaktyczne, mające na celu wsparcie rodzin w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, poprawę umiejętności wychowawczych rodziców oraz przeciwdziałanie przemocy w rodzinach.

W wyniku połączenia zadań dwóch wyżej wymienionych projektów, finansowanych przez odrębne jednostki, powstała placówka o wspólnej nazwie „Centrum PoMocy i Przeciwdziałania Przemocy dla Rodzin”, która dzięki wsparciu finansowemu Miasta i Gminy Niepołomice zyskała własną siedzibę przy ulicy Grunwaldzkiej w Niepołomicach. Wpłynęło to na lepszą organizację pracy oraz zwiększenie dostępności świadczonych usług.
Szczegóły i aktualności można znaleźć na profilach Stowarzyszenia Spółdzielnia Myśli Kobiecej:
Facebook facebook.com/spoldzielniamyslikobiecej
Instagram: instagram.com/myslkobieca.

Sylwia Bartołd
Stowarzyszenie Spółdzielnia Myśli Kobiecej

Idź do oryginalnego materiału