Jak bardzo zaraźliwa jest grypa? "Jeden chory zaraża średnio cztery osoby z bliskiego otoczenia"

wiadomosci.gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Krzysztof Hadrian / Agencja Wyborcza.pl


Co tydzień w Polsce jest wykrywanych od 45 do 50 tysięcy nowych zachorowań na grypę. Według specjalistów najtrudniejsze będą najbliższe 2-3 tygodnie. Jakie są objawy choroby i jak długo się utrzymują?
Jak można się zarazić? Przypomnijmy, grypa jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy grypy, który atakuje drogi oddechowe. Do zarażenia może dojść drogą kropelkową - gdy jesteśmy w pobliżu osoby chorej, która mówi, kaszle lub kicha, a także poprzez kontakt bezpośredni np. ze skażoną wcześniej powierzchnią. "Zakrycie ust ręką przy kichaniu czy kasłaniu powoduje przeniesienie na nią śluzu wraz z wirusem" - przypomina Ministerstwo Zdrowia.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak ochronić dzieci przed zakażeniem wirusem RSV i grypy?


Jak długo można zarażać grypą? Bardzo często osoba, która już jest zakażona, może zarażać innych choćby dwa dni przed wystąpieniem objawów choroby. Z kolei po ich wystąpieniu osoba dorosła może zarażać osoby w swoim otoczeniu przez kolejne siedem dni. Chore dziecko rozprzestrzenia chorobę choćby powyżej 10 dni od powstania objawów. Natomiast mniejsze dzieci zarażają choćby przez sześć dni przed ich wystąpieniem. Według danych Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu "jeden chory zaraża średnio 4 osoby z bliskiego otoczenia".


Jakie są objawy grypy? Do najczęstszych objawów choroby należą: kaszel, ból gardła, katar, wysoka gorączka, dreszcze, bóle mięśni, brak łaknienia, a także nudność czy ból w klatce piersiowej. Aby mieć pewność, iż doszło do zachorowania na grypę, warto wykonać badania laboratoryjne.
Jak potwierdzić grypę? Ministerstwo Zdrowia przypomina, iż w trakcie wizyty w gabinecie lekarskim stosowane są tzw. szybkie testy przyłóżkowe, które pozwalają potwierdzić grypę. "W przypadku wyniku negatywnego, powinno się go potwierdzić w laboratorium metodą biologii molekularnej. Dzięki badaniu wymazu z nosa i gardła lekarz może odróżnić infekcję wirusem grypy od innych zakażeń wirusowych lub bakteryjnych. To z kolei pozwala mu zastosować odpowiedni sposób leczenia" - przekazano.
Więcej na podobny temat przeczytasz w artykule: "Grypa nie odpuszcza. Szczyt fali zachorowań dopiero przed nami. 'Co drugi test jest pozytywny'".Źródła: Ministerstwo Zdrowia, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Nowym Targu, IAR
Idź do oryginalnego materiału