Izotoniczna a hipertoniczna woda morska – czym się różnią, kiedy je stosować?

aptekarz.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Woda morska jest częstym wyborem u dzieci, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. (fot. Shutterstock)


Skład wody morskiej – różnice między poszczególnymi preparatami

Woda morska w sprayu lub aerozolu, to nie tylko chlorek sodu w pewnym stężeniu. Roztwory wody morskiej zawierają również mikroelementy, takie jak miedź, selen, mangan, cynk, żelazo czy siarka.

Dodatek mikroelementów ma wzmacniać działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne preparatu, a sam roztwór powinien być jałowy. Poszczególne preparaty mogą zawierać także konserwanty – głównie chlorek benzalkoniowy.

Różnice między wyrobami mogą dotyczyć także opakowania i końcówki do aplikacji – roztwór wody morskiej może tworzyć delikatną mgiełkę, na ogół akceptowalną przez choćby najmłodsze dzieci, może również tworzyć silny strumień – co bywa nieprzyjemne dla maluchów (czytaj także: Płukanie zatok – co należy wiedzieć?).

Woda morska izotoniczna

Izotoniczny, inaczej izoosmotyczny roztwór wody morskiej, to preparat, w którym ciśnienie osmotyczne, odpowiada fizjologicznemu ciśnieniu osmotycznemu, czyli 300 mOsm/l.

Za roztwory izotoniczne, uznaje się te o ciśnieniu wahającym się między 280 a 320 mOsm/l. Hipoosmotyczne będą te, o ciśnieniu mniejszym od 280 mOsm/l, a hipertoniczne – o ciśnieniu większym niż 320 mOsm/l.

Przykładowo, roztworem izotonicznym jest 0,9% roztwór chlorku sodu – tzw. sól fizjologiczna.

Dzięki izotonii roztwór wody morskiej nie wpływa na ruchliwość rzęsek nosa ani nie zmienia lepkości śluzu. Aplikacja takiego roztworu nie wiąże się też z nieprzyjemnym uczuciem czy choćby bólem.

Izotoniczną wodę morską rekomenduje się do płukania nosa w przypadku alergicznego, przewlekłego nieżytu nosa. Nawilża ona śluzówkę i zmniejsza jej podrażnienie.

Z tego względu, zaleca się ją również osobom, które odczuwają dyskomfort z powodu przebywania w pomieszczeniach z niską wilgotnością powietrza – na przykład w okresie grzewczym lub z powodu klimatyzacji.

Izotoniczną wodę morską, szczególnie w postaci mgiełki, rekomenduje się również dla najmłodszych dzieci, u których wystąpił katar – w celu nawilżenia podrażnionej śluzówki oraz upłynnienia zalegającej wydzieliny – szczególnie jeżeli używany będzie aspirator.

Woda morska hipertoniczna

W odróżnieniu od izotonicznej, hipertoniczna woda morska ma wyższe ciśnienie osmotyczne (ponad 320 mOsm/l), a u niektórych pacjentów, jej aplikacja może być nieprzyjemna, a choćby bolesna.

Po aplikacji takiego roztworu dochodzi bowiem do napływu płynu do jamy nosowej, aby ciśnienie osmotyczne mogło się wyrównać i osiągnąć izotonię. Zjawisko to sprawia, iż hipertoniczna woda morska doskonale udrażnia zatkany nos i upłynnia gęstą wydzielinę.

Hipertoniczna woda morska znajduje zastosowanie głównie w przypadku terapii stanów zapalnych zatok – szczególnie przebiegających z gęstą wydzieliną. Udrażnia nos oraz zmniejsza obrzęk błon śluzowych nosa.

Może być stosowana już u najmłodszych — na rynku występują preparaty zarejestrowane do stosowania już od 1. dnia życia.

Należy jednak zwrócić uwagę, iż stosowana długotrwale, może przyczyniać się do przesuszenia śluzówki nosa. jeżeli istnieje jednak potrzeba codziennej pielęgnacji, zaleca się wtedy roztwory izotoniczne.

Autorka: mgr farm. Anna Janaszkiewicz

Literatura:

  1. Jachowicz R.:Receptura apteczna, 2015, PZWL, Warszawa
  2. https://receptura.pl/krople-do-nosa-czy-musza-byc-izotoniczne/
Idź do oryginalnego materiału