Izba odpowiada na zarzuty samorządowców ws. utrudnionego dostępu do aptek

mgr.farm 8 godzin temu

Przypomnijmy, iż Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski wystosowało apel do decydentów o podjęcie działań w celu liberalizacji prawa farmaceutycznego. Zdaniem samorządowców miałoby się to przyczynić do wzrostu dostępności aptek ogólnodostępnych dla ludności, szczególnie na obszarach wiejskich. Podkreślają oni ponadto, iż obecne przepisy przyczyniają się do powstawania lokalnych monopoli. To natomiast, w ich opinii, wpływa na ograniczenie konkurencji, wzrost cen oraz problemy z dostępem do leków. Z treścią apelu Stowarzyszenia nie zgadza się Wielkopolska Okręgowa Rada Aptekarska wskazując, iż jest ona powielaniem nieprawdziwych informacji.

Województwo wielkopolskie ma najwięcej aptek na mieszkańca

Wielkopolska Okręgowa Rada Aptekarska, w odpowiedzi na apel Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, wskazuje, iż na podstawie danych GUS województwo wielkopolskie należy do regionów o najwyższym stosunku liczby aptek do liczby mieszkańców.

Na tej podstawie trudno zgodzić się ze stwierdzeniem, jakoby w naszym regionie występował problem z dostępnością pacjentów do placówek aptecznych – podkreślają przedstawiciele Izby.

Prezydium Izby wskazuje ponadto, iż nieprawdziwa jest informacja, jakoby w gminach, w których nie ma apteki, nie można było jej otworzyć. Szczegółowe informacje na ten temat zostały opublikowane w Apelu Naczelnej Izby Aptekarskiej z dnia 04.03.2025 r. o zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji lub informacji wprowadzających w błąd na temat kształtu i funkcjonowania rynku aptecznego, skierowanym do Zarządu Pracodawców RP (dostęp: https://www.nia.org.pl/2025/03/07/apel-o-zaprzestanie-rozpowszechniania-nieprawdziwych-informacji-lub-informacji-wprowadzajacych-w-blad-na-temat-ksztaltu-i-funkcjonowania-rynku-aptecznego).

Regulacje polskiego rynku farmaceutycznego to gwarancja bezpieczeństwa lekowego pacjentów

Przedstawiciele WOIA w ww. piśmie wskazują, iż obecne przepisy regulujące funkcjonowanie polskiego rynku farmaceutycznego gwarantują utrzymanie jego stabilności. Ponadto zapewniają bezpieczeństwo lekowe pacjentów. Co więcej, w odniesieniu do standardów obowiązujących w innych krajach UE, regulacje obowiązujące w Polsce nie są czymś nadzwyczajnym.

Podważanie obecnego statusu prawnego przez Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski stanowi tym samym zagrożenie dla przyszłości bezpieczeństwa lekowego Wielkopolan – podkreśla prezydium WOIA.

Prezydium Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej jednocześnie ubolewa nad tym, iż Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski nie podjął próby skonfrontowania informacji opublikowanych w swoim stanowisku z przedstawicielami zawodu farmaceuty na terenie Wielkopolski.

Pełna treść pisma WOIA znajduje się poniżej:

Źródło: WOIA

Idź do oryginalnego materiału