Izabela Leszczyna: Podstawą zmiany jest poprawa wyceny świadczeń

termedia.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Szymon Czerwiński


– Nasze zobowiązania, które zawarliśmy w programie wyborczym, są naszymi zobowiązaniami i nie mam zamiaru się z nich wycofywać – deklarowała minister zdrowia Izabela Leszczyna podczas konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2024.

Minister Izabela Leszczyna gościła 31 stycznia na Zamku Królewskim w Warszawie na dorocznej konferencji Priorytety w Ochronie Zdrowia 2024 organizowanej przez Wydawnictwo Medyczne Termedia.

Biorąc aktywny udział w „Sesji inauguracyjnej. Zdrowie po Wyborach – nowe otwarcie”, zapewniła, iż zna system ochrony zdrowia od podszewki. – Po to, aby wiedzieć, jakie są w tym sektorze bolączki, wystarczy być pacjentem czy pacjentką, dlatego też konkrety na sto dni rządu, a jestem członkinią rządzącego dziś bloku, na pewno zostaną utrzymane – zadeklarowała.

Zmiana wycen wpłynie na dostępność do lekarza
– Główną bolączką wszystkich uczestników rynku ochrony zdrowia, która jest szczególnie uciążliwa dla pacjentów, jest dostępność dla lekarzy POZ i lekarzy specjalistów. Ten problem jest znany wszystkim od wielu lat. Wszyscy o tym mówią, ale nikt nie rozwiązał tego problemu skutecznie. Wspólnie z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Filipem Nowakiem zamierzamy to zmienić. Staramy się ulepszyć tę piramidę świadczeń – stawiamy na POZ i dostępną tam opiekę koordynowaną. Dopiero na końcu pacjent, jeżeli będzie taka potrzeba, ma trafić do szpitala. Nas nie stać na to, żeby człowiek chory leżał dwa, trzy tygodnie w szpitalu – wyjaśniła minister Leszczyna.

Jak podkreśliła, w drodze na konferencję widziała reklamę: „Kompleksowa diagnoza w jeden dzień”. – Myślę, iż o ile takie rzeczy się zdarzają na świecie i jak widać także w Polsce, to może uda nam się takie procedury przenieść do publicznej ochrony zdrowia – stwierdziła.

– Podstawą zmiany jest poprawa wyceny świadczeń – po to, aby świadczeniodawcom zaczęło się opłacać – wskazała.

Kolejne priorytety
Minister Leszczyna podkreśliła również, iż kolejna rzecz, na którą stawia Ministerstwo Zdrowia, jest centralna rejestracja medyczna i cyfryzacja. – Tu mamy bardzo dużo do zrobienia. Nie jest możliwe, żebyśmy mieli taką receptę jak teraz. Nie może też być tak, iż lekarz rodzinny czy specjalista więcej niż połowę wizyty spędza na wypisywaniu w komputerze recept, obawiając się przy tym, iż popełni na nich błąd. System elektroniczny musi być przyjazny i dostępny dla lekarzy – zaznaczyła.

Odniosła się też do kwestii refundacji. Zapewniła, iż do połowy tego roku zostanie wprowadzony system, który będzie automatycznie wskazywał poziom refundacji na recepcie. – Ten system musi mieć przejście na system manualny, żeby lekarz sam – jeżeli uważa, iż wie, iż ta refundacja należna jest inna – mógł to zmienić. Ponieważ my jesteśmy tylko urzędnikami, a to lekarze są specjalistami – wyjaśniła.

Wskazała również na dwa następne priorytety. – To przede wszystkim kobiety – kobiety, które umożliwiły zmianę w kraju, będą na pewno w centrum naszego zainteresowania – mówiła, deklarując, iż już dziś odbędzie się briefing prasowy, na którym zostanie ogłoszony pakiet bezpieczeństwa zdrowia dla kobiet.

– To pakiet bardzo dobrych informacji dla pań, młodych kobiet i dziewczynek – zapewniła minister Leszczyna.

– Musimy inaczej wycenić i znacząco zróżnicować wycenę porodu. To jest bezwzględnie potrzebne w sytuacji, która zdarza się raz albo kilka razy w życiu kobiety. Dziewczyna musi wiedzieć, iż jak będzie w ciąży, to cały świat się nią zaopiekuje, a na pewno lekarz i system ochrony zdrowia. Odmówienie znieczulenia okołoporodowego jest w pewnym sensie formą przemocy wobec kobiet. To się dzieje tu i teraz – nad tym musimy popracować – oceniła.

– Ostatnia rzecz to psychiatria dziecięca. Mamy już powołany zespół z panią konsultant krajową. Stawiamy na to, iż to eksperci zdecydują, jak dobrze zainwestować w zdrowie psychiczne dzieci 3 mld zł, o które mamy więcej decyzją KPRM i prezydenta – podsumowała.

Pani minister wzięła udział w „Sesji inauguracyjnej. Zdrowie po Wyborach – nowe otwarcie”.

Zaproszeni zostali:
– Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta,
– Małgorzata Gałązka-Sobotka, Uczelnia Łazarskiego,
– Anna Gołębicka, Szkoła Główna Handlowa,
– Łukasz Jankowski, Naczelna Izba Lekarska,
– Izabela Leszczyna, Ministerstwo Zdrowia,
– Joanna Miłachowska, Pracodawcy dla Zdrowia, Siemens Healthineers,
– Filip Nowak, Narodowy Fundusz Zdrowia,
– Andrzej Podlipski, Pracodawcy Medycyny Prywatnej, Scanmed.

Moderatorem – Bartosz Kwiatek z Polsat News.
Idź do oryginalnego materiału