Inwestycje, nowe technologie i rozwój: USK w Opolu podsumowuje 2024 rok

doxa.fm 10 godzin temu
Fot.: Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu

Inwestycje za blisko 20 milionów złotych, kolejne 20 milionów pozyskano na badania naukowe, wprowadzono nowe usługi medyczne, rozszerzono działalność profilaktyczną i edukacyjną – tak wygląda podsumowanie 2024 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.

– To był bardzo intensywny rok dla naszego zespołu, pełen wyznań, owocujących wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań w zakresie opieki medycznej, zarządzania i nauki – ocenia Dariusz Madera, dyrektor generalny szpitala. – Patrząc z perspektywy pacjenta, to powiększyliśmy oddział chorób wewnętrznych o 37 łóżek. Na oddziale urologii doposażyliśmy pracownię litotrypsji w nowy sprzęt. Mamy tam sprzęt do małoinwazyjnych zabiegów. Tak samo na kardiochirurgii – doposażyliśmy oddział w nowoczesny sprzęt, który pozwala na realizowanie małoinwazyjnych zabiegów na sercu. Na anestezjologię i intensywną terapię także zakupiliśmy nowy sprzęt, który pozwala naszym lekarzom prowadzić terapię intensywną. Pod koniec 2024 roku udało nam się zakupić sprzęt do dializoterapii. Sama chirurgia dziecięca rozszerzyła zakres świadczonych usług, zakupiliśmy sprzęt i wprowadziliśmy nowe zabiegi operacyjne, w tym operacje przy rozszczepieniu podniebienia.

– W minionym roku wykonaliśmy ponad 1300 zabiegów usunięcia zaćmy, ponad 500 zabiegów neurochirurgicznych na kręgosłupach, 480 zabiegów wszczepienia i wymiany rozruszników i kardiowerterów-defibrylatrów, ponad 400 zabiegów ablacji; blisko 280 zabiegów wszczepienia endoprotez stawu biodrowego i kolanowego, ponad 50 zabiegów wszczepienia implantów słuchowych, wszczepiliśmy też blisko 100 zastawek serca metodą TAVI, leczyliśmy blisko 450 pacjentów z zawałami, a z zabiegów leczenia tętników aorty metodami małoinwazyjnymi skorzystało 160 pacjentów – podaje dyrektor Madera.

Dariusz Madera wyjaśnia, iż w roku 2025 w pierwszej kolejności szpital skupi się na realizacji zadań rozpoczętych we wcześniejszych latach, czyli uruchomieniu kotłowni kogeneracyjnej, rozpoczęciu termomodernizacji kompleksu szpitalnego, natomiast w obszarze naukowym będzie to zaproszenie pierwszych pacjentów do projektu dotyczącego badań nad miażdżycą i uruchomienie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej. Ponadto złożyliśmy wniosek w konkursie onkologicznym na środki z Krajowego Programu Odbudowy na przeprowadzenie remontów oddziałów laryngologii, urologii, chirurgii ogólnej i onkologicznej, pracowni endoskopii i części bloku operacyjnego. Pozwoli to na dalszy rozwój świadczeń medycznych dla pacjentów z województwa opolskiego – wskazuje dyrektor generalny.

Dariusz Madera:

autor: KZL

Idź do oryginalnego materiału