Infekcje towarzyszące w toczniu rumieniowatym układowym (SLE) wiążą się ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się zaostrzeń i rozwoju tej choroby.
Naukowcy zbadali związek między współistniejącymi zakażeniami wirusowymi a kolejnymi zaostrzeniami choroby SLE u 203 pacjentów (mediana wieku 40 lat; w badaniu kohortowym wzięło udział 91 proc. kobiet). Pacjenci byli obserwowani przez 6 lat.
Zaostrzenie przebiegu tocznia rumieniowatego układowego definiowano, jako wzrost aktywności choroby połączony z intensyfikacją leczenia immunosupresyjnego. Zaostrzenia przebiegu choroby zostały podzielone na mniej i bardziej intensywne, zależne również od wymaganego leczenia.
Ostre zakażenia infekcyjne zdefiniowano, jako wymagające hospitalizacji lub dożylnej antybiotykoterapii, natomiast słabszy przebieg zakażenia nie wymagał hospitalizacji.
Z obserwacji naukowców wynika, iż infekcje, które występują u osób zmagających się z chorobą SLE zwiększają ryzyko rozwoju tej choroby w ciągu trzech miesięcy od wystąpienia infekcji.
– Odkrycie to podkreśla znaczenie świadomości i ścisłego monitorowania aktywności choroby u pacjentów z SLE cierpiących jednocześnie na poważną infekcję w celu szybkiego wdrożenia odpowiedniego leczenia w przypadku rozwoju zaostrzenia choroby SLE – wskazali autorzy badania.
Badanie zostało opublikowane 1 lipca w „Lupus Science & Medicine”.