INFARMA zarzuca resortowi zdrowia przekroczenie uprawnień

mzdrowie.pl 1 rok temu

W piśmie Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA skierowanym do wiceministra Macieja Miłkowskiego, związek zarzuca resortowi, iż jego działania stanowią złamanie prawa administracyjnego. Chodzi o wydane decyzje dotyczące zmian opisów programów lekowych.

Sprzeciw Związku INFARMA budzi komunikat opublikowany 16 listopada przez Ministerstwo Zdrowia “w sprawie dotychczas wydanych decyzji o objęciu refundacją, zawierających załącznik w postaci opisu programu lekowego w związku ze zmianami prawa, jakie zajdą z dniem 1 listopada 2023 r.“

W opinii związku, ten komunikat “stoi w całkowitej sprzeczności z podstawowymi zasadami prawa administracyjnego, w tym zasadą praworządności, trwałości decyzji ostatecznych oraz ochrony praw nabytych.”

Jak pisze INFARMA, “nie jest dopuszczalne jednostronne ingerowanie przez organ administracji publicznej w treść ostatecznej decyzji tworzącej prawa nabyte bez wyraźnego upoważnienia wynikającego z przepisów powszechnie obowiązującego prawa. W tym kontekście w ustawie o zmianie ustawy o refundacji leków nie zostały zawarte przepisy pozwalające na dokonanie przedmiotowej zmiany w kontekście opisów programów lekowych. W znowelizowanych przepisach takie upoważnienie zostało wprowadzone w przypadku kwalifikacji do grup limitowych, gdzie organ może w sposób jednostronny – ex officio – dokonać takiej zmiany. Ustawodawca nie zdecydował się na analogiczne rozwiązania w przypadku regulacji dotyczących programów lekowych. Co istotne w oparciu o zasady interpretacji przepisów prawa takie uprawnienie nie może być organowi przyznane w sposób dorozumiany. “

Podpisany pod pismem Michał Byliniak, dyrektor generalny związku podkreśla, iż “Infarma wielokrotnie apelowała w procesie legislacyjnym o zapewnienie odpowiednich przepisów przejściowych umożliwiających legalne i racjonalne rozdzielenie programów lekowych, słusznie przewidując konsekwencje ich braku.”

“W związku z powyższym należy jednoznacznie stwierdzić, iż Minister Zdrowia nie posiada upoważnienia do działania opisanego w przedmiotowym Komunikacie i Komunikat ten jako bezprawny powinien zostać natychmiast usunięty” – podsumowuje swoje zarzuty INFARMA.

Idź do oryginalnego materiału