Indyjska Mantra chce być liderem taniej robotyki, zwłaszcza w kardiochirurgii

mzdrowie.pl 1 tydzień temu

Rozwiązania technologiczne indyjskiego systemu Mantra firmy SS Innovations skrojono na miarę zespołu kardiochirurgów, założycieli tej firmy. Misją SS Innovations jest „demokratyzacja doskonałości” – czyli upowszechnienie chirurgii robotowej o najwyższym standardzie dla wszystkich pacjenta, niezależnie od miejsca zamieszkania, poziomu dochodów czy zaplecza szpitala. Dyrektor wykonawczy firmy dr Vishwa Srivastava wskauje, iż Stany Zjednoczone posiadają 4,2 proc globalnej populacji i jednocześnie dysponują 60 proc. globalnych zasobów systemów do chirurgii robotycznej – “Te statystyki skłaniają do refleksji i ukazują skalę problemu nierównego dostępu do najbardziej zaawansowanych metod leczenia”.

Doktor Frederic Moll współzałożyciel Intuitive Surgical przyjął w 2024 roku funkcję wiceprzewodniczącego rady indyjskiego producenta, co tłumaczy tak – „Uważam, iż SS Innovations wykorzystało okazję nie tylko do opracowania kolejnej generacji systemu robotyki chirurgicznej, ale także do przesunięcia granic tego, o czym marzyliśmy ponad 20 lat temu, osiągając udaną demonstrację telechirurgii w połączeniu z niezwykle złożoną procedurą chirurgii kardiologicznej”. Doktor Moll, niezwykle doświadczony w rozwoju startupów medtech, będzie doradzał firmie w zakresie rozwoju produktu, procedur certyfikacji, wejścia na rynki zachodnie oraz nawiązywania partnerstw strategicznych i finansowych.

Eksperci prognozują, iż model cenowy i oddzielne moduły indyjskiego systemu w pierwszej kolejności przyciągną klientów z państw o średnim dochodzie i mniejsze ośrodki w krajach rozwiniętych. Natomiast kompetencje w zakresie operacji kardiochirurgicznych będą przepustką do flagowych ośrodków referencyjnych na Zachodzie. Prócz rynku rodzimego, Mantra posiada już rejestracje w Indonezji, Nepalu, Emiratach Arabskich, Gwatemali, Ekwadorze, Filipinach i Ukrainie. W USA zatwierdzenia można się spodziewać pod koniec bieżącego roku, a w Unii Europejskiej – na początku 2026 roku. Amerykański Johns Hopkins University zainstalował już Mantrę w swoim centrum medycznym i współpracuje z SS Innovations w zakresie szkoleń oraz promocji technologii. Kilka dni temu firma otrzymała zatwierdzenie do wejścia na giełdę Nasdaq. Eksperci podkreślają prędkość, z jaką indyjski pionier taniej robotyki medycznej się rozwija.

SS Innovations zainstalowała 80 systemów Mantra w dwa lata. Przeprowadzono łącznie ponad 3,5 tys. operacji, ponad sto rodzajów zabiegów z wielu dziedzin medycyny. “Myślę, iż w dużej mierze ma to związek z naszą przystępnością cenową i faktem, iż nie poszliśmy na żadne kompromisy w kwestii jakości” – podkreślił dr Vishwa Srivastava. Cena sprzedaży kompletnego systemu wynosi ok. 600 tys. dolarów – “Koszt Mantry może być zbliżony do ceny tomografu komputerowego czy rezonansu magnetycznego, co ma szczególne znaczenie w mniejszych szpitalach i regionach świata o ograniczonych zasobach”. Koszty eksploatacji i serwisu mają także stanowić około jednej trzeciej wydatków związanych z platformą lidera rynku – sytemu da Vinci. Przy skomplikowanych operacjach, takich jak prostatektomia z użyciem czterech narzędzi, koszt procedury indyjskim robotem wyniesie około 700 dolarów.

Cenowy próg wdrożenia tego systemu może być jeszcze niższy dzięki jego modułowej budowie. Szpitale mają możliwość zakupu minimalnej konfiguracji trzech ramion i ewentualnej rozbudowy platformy później. Opcjonalne piąte ramię, montowane na osobnej kolumnie oraz pełna wizualizacja 3D umożliwiają wykonywanie m.in. pomostowania naczyń wieńcowych, zabiegów wewnątrzsercowych i operacji płuc.

Własna linia narzędzi systemu Mantra – to 40 uniwersalnych i 20 kardio-specyficznych instrumentów. Rozszerza ona zastosowanie robota od onkologii przez obszar głowy i szyi po torakochirurgię. Przy użyciu Mantry pomyślnie ukończono w 3 godziny operację przeszczepu nerki. Najnowszy model Mantry posiada lekkie kontrolery magnetyczne oraz konsolę do telechirurgii dla złożonych procedur kardiochirurgicznych. Robot wspomagał już m.in. zabiegi pomostowania tętnic wieńcowych, operacje na bijącym sercu oraz zamykania ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Rozbudowany profil kardiochirurgiczny jest mocną stroną robota oraz atutem w dalszej ekspansji na światowe rynki.

W przyszłości SSI planuje stworzenie mniejszej wersji robota do operacji pediatrycznych i systemu „single-arm” przeznaczonego do biopsji, rozwiązań z zakresu integracji tele-ultrasonografii oraz asystenta endoskopu sterowanego głosem do zabiegów laparoskopowych. Rozwijane są również zautomatyzowane narzędzia do zespoleń naczyniowych, które docelowo może znaleźć zastosowanie przy przeszczepach nerek, w chirurgii wątroby czy w tworzeniu przetok tętniczo-żylnych.

System Mantra jest rozwijany w kierunku telechirurgii i zdalnego szkolenia. Robot uzyskał już urzędową zgodę CDSCO na realizację zdalnych zabiegów. Do tej pory przeprowadzono wiele operacji na odległość do 2000 km. Ciekawym rozwiązaniem SS Innovations jest budowa mobilnego busa, wyposażonego w narzędzia do telechirurgii oraz w technologie umożliwiające zdalną diagnostykę i szkolenia personelu w ośrodkach wiejskich i oddalonych regionach. W trakcie szkoleń doświadczony operator w dowolnej chwili może w sposób zdalny przejąć sterowanie robotem, jeżeli szkolony chirurg natrafi na trudności. „Dzięki szybkiej telekomunikacji i łączności satelitarnej system Mantra został zaprojektowany tak, aby przełamywać bariery geograficzne, zapewniając ratujące życie operacje chirurgiczne wspomagane robotem społecznościom, którym brakuje dostępu do usług” – mówi dr Srivastava.

Indyjskie rozwiązania stymulują innych producentów do podobnych działań. Firmia Capstan Medical z kapitałem Intuitive Surgical łączy robotykę chirurgiczną z technologią opartą na cewnikach i implantami nowej generacji, zoptymalizowaną pod kątem naprawy i wymiany zastawek serca. Firma Intuitive Surgical również zasygnalizowała intensyfikację prac nad specjalistycznym ekosystemem tylko dla serca..

Idź do oryginalnego materiału