Implant może ochronić pacjentów przed niskim poziomem cukru we krwi

termedia.pl 9 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Wszczepiony pod skórę implant zawierający zbiorniczek z glukagonem może w nagłych wypadkach pomóc podnieść niebezpieczne obniżony poziom cukru we krwi osoby chorej na cukrzycę.



Osoby z cukrzycą typu 1 nie wytwarzają własnej insuliny, która normalnie obniża poziom cukru do adekwatnych wartości i muszą codziennie przyjmować ją w postaci zastrzyków lub dzięki pompie insulinowej. Stałym zagrożeniem jest w ich przypadku zbyt niski poziom cukru we krwi (hipoglikemia), spowodowany na przykład przedawkowaniem insuliny, jej szybszym niż zwykle wchłonięciem, zbyt intensywnym wysiłkiem, opuszczeniem lub opóźnieniem posiłku, jego zbyt niską kalorycznością, czy też spożyciem alkoholu. Hipoglikemia może prowadzić do splątania i drgawek, a nieleczona może być śmiertelna. Przy niewielkiej hipoglikemii zwykle wystarczy zjeść lub wypić coś słodkiego – cukierek, batonik, słodzony napój.

Gdy poziom glukozy we krwi staje się ekstremalnie niski, powstaje sytuacja zagrażająca życiu, w której standardowym leczeniem jest wstrzyknięcie glukagonu, hormonu który pobudza wątrobę do uwalniania glukozy do krwiobiegu i w ten sposób podnosi poziom cukru we krwi. Niektórzy pacjenci noszą przy sobie strzykawki z glukagonem, jednak nie zawsze łatwo jest, zwłaszcza dzieciom, rozpoznać, kiedy zaczyna się hipoglikemia.

Nowy implant pomocny w sytuacjach awaryjnych

Inżynierowie z Massachusetts Institute of Technology (MIT, USA) opracowali implant, który może pomóc w sytuacjach awaryjnych – kiedy pacjent nie zdaje sobie sprawy, iż poziom cukru we krwi spadł do niebezpiecznego poziomu. Informuje o tym pismo „Nature Biomedical Engineering”.

Umieszczony pod skórą zbiorniczek z glukagonem może uwalniać ten hormon, gdy poziom cukru we krwi niebezpiecznie się obniży – na przykład w przypadkach hipoglikemii występującej podczas snu lub u dzieci chorych na cukrzycę, które nie są w stanie samodzielnie podawać sobie zastrzyków.

– Naszym celem było zbudowanie urządzenia, które zawsze będzie gotowe do ochrony pacjentów przed niskim poziomem cukru we krwi. Uważamy, iż może to również pomóc złagodzić lęk przed hipoglikemią, na który cierpi wielu pacjentów i ich rodzice – wskazał profesor Daniel Anderson z MIT.

Implant może pomieścić kilka dawek glukagonu

Implant ma wielkość mniej więcej ćwierćdolarówki, zawiera mały zbiornik na lek wykonany z polimeru wydrukowanego w technologii 3D. Zbiornik jest uszczelniony specjalnym materiałem. znanym jako stop z pamięcią kształtu, który po podgrzaniu może przyjąć z góry „zaprogramowany” kształt. W tym przypadku badacze wykorzystali stop niklowo-tytanowy, który po podgrzaniu do 40 stopni Celsjusza zwija się z płaskiej płytki w kształt litery U.

Operacje bariatryczne a remisja cukrzycy typu 2Naukowcy porównali wpływ pomostowania żołądkowego i rękawowej gastrektomii na remisję cukrzycy typu 2, utratę masy ciała i czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego 5 lat po operacji.
Idź do oryginalnego materiału