Ilość samobójstw w Polsce i na świecie

ciekawestatystyki.pl 2 lat temu
Statystyki samobójstw w Polsce to temat, który nie tylko rysuje obraz zdrowia psychicznego społeczeństwa, ale również stawia pytania o skomplikowane kwestie społeczne, ekonomiczne i psychologiczne. W ciągu ostatnich kilku lat zauważalny jest wzrost zainteresowania tym problemem, co może świadczyć o rosnącej świadomości społecznej w zakresie zdrowia psychicznego. Ile samobójstw popełniono w Polsce?

  • W 2022 roku w Polsce w wyniku samobójstwa zmarło 5 108 osób.
  • Ze statystyk samobójstw wynika, iż w Polsce każdego dnia 40 osób podejmuje próbę samobójczą, z czego 14 kończy się śmiercią.
  • Liczba samobójstw wśród mężczyzn jest pięć razy wyższa niż wśród kobiet.
  • Najwięcej skutecznych samobójstw popełniają mężczyźni w wieku 35-39 lat.
  • Natomiast najwięcej prób samobójczych dokonują osoby w wieku 13 - 18 lat.


Statystyki samobójstw w Polsce i na świecie

Zdaniem WHO co roku ponad 700 tysięcy ludzi umiera w następstwie popełnionego samobójstwa, w tym ponad 5 tysięcy osób w Polsce. Oznacza to, iż co 40 sekund ktoś na świecie odbiera sobie życie.

Samobójstwo to poważny problem globalny. Jest jedną z dwudziestu głównych przyczyn śmierci na całym świecie i czwartą najczęstszą przyczyną zgonu wśród młodych osób w wieku 15 - 29 lat. Więcej ludzi umiera w wyniku samobójstwa niż z powodu malarii, raka piersi, zabójstwa lub wypadku drogowego. Każde samobójstwo jest ogromną tragedią, która dotyka rodziny i całe społeczności oraz ma długotrwały wpływ na najbliższe osoby.


Ilość samobójstw w Polsce

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, iż statystyki dotyczące liczby samobójstw w Polsce zostały udostępnione przez Komendę Główną Policji, która informuje, iż w roku 2013 zmieniono metody gromadzenia i generowania statystyk o samobójstwach.

W ostatnich latach w Polsce co roku ponad 5 tys. osób umierało w wyniku udanej próby samobójczej. W 2022 roku w Polsce 5 108 osób zginęło śmiercią samobójczą i jest to liczba samobójstw o ponad tysiąc niższa niż w rekordowym pod względem ilości popełnionych samobójstw roku 2014, w którym śmierć poniosło 6 165 samobójców.

Należy również zwrócić uwagę na rosnącą z każdym rokiem ilość podejmowanych prób samobójczych. W roku 2022 podjęto aż 14 520 zamachów samobójczych, czyli o 69% więcej niż w 2013 roku!

Oznacza to, iż w Polsce każdego dnia podejmowanych jest prawie 40 prób samobójczych, w wyniku których ginie 14 osób.

W największym stopniu wzrosła liczba podejmowanych samobójstw wśród bardzo młodych osób. W ciągu ostatnich 6 lat ilość osób do 18 roku życia podejmujących próbę samobójczą potroiła się.


Liczba samobójstw ogółem i zakończonych zgonem w Polsce na przestrzeni lat;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji



Kto najczęściej popełnia samobójstwo?

W Polsce w 2022 roku 4 261 samobójstw zakończonych zgonem popełnili mężczyźni, a 847 kobiety. Jednak w ostatnich latach ilość mężczyzn skutecznie popełniających samobójstwo maleje, a kobiet rośnie. Np. w 2021 roku liczba zgonów mężczyzn w wyniku samobójstwa wynosiła 4 413, a kobiet 787.


Samobójstwa w 2022 roku w Polsce zakończone zgonem w podziale na płeć;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji




W roku 2022 w Polsce najczęściej próbę samobójczą podejmowały osoby w grupie wiekowej "13 - 18 lat", a najwięcej zgonów odnotowano wśród osób w wieku od 35 do 39 lat.

Wraz z wiekiem rośnie stosunek liczby zgonów do liczby podjętych zamachów na własne życie. W grupie wiekowej "85 i więcej lat" jest najwyższy, ponieważ 75% prób samobójczych zakończyło się zgonem. Natomiast wśród osób do 18 roku życia stosunek ten jest najniższy: 7,5% zamachów samobójczych zakończyło się śmiercią.


Liczba wszystkich prób samobójczych i zakończonych zgonem w Polsce w podziale na kategorie wiekowe;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji




W 2022 roku najwięcej prób samobójczych podjęto w poniedziałek (2 285). Poniedziałek to również dzień tygodnia, w którym nastąpiło najwięcej zgonów w wyniku samobójstwa (856).


Liczba samobójstw ogółem i zakończonych zgonem w Polsce wg dni tygodnia;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji




Gdzie popełniono najwięcej samobójstw?

Zdecydowanie najwięcej prób samobójczych ogółem i zakończonych zgonem podjęto w mieszkaniu lub w domu. W tym miejscu przeprowadzono 60% wszystkich zamachów samobójczych w Polsce w 2022 roku.

Siedem na dziesięć prób samobójczych podjętych w zabudowaniu gospodarczym oraz w piwnicy, garażu lub strychu zakończyło się zgonem i jest to najwyższy wskaźnik zgonów wśród miejsc, w których próbowano popełnić samobójstwo.

Liczba samobójstw ogółem i zakończonych zgonem w Polsce w podziale na miejsce dokonania czynu;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji




Z jakiego powodu najczęściej popełniano samobójstwo?

Przyczyny samobójstw są złożone i nie zawsze jest możliwe ich jednoznaczne określenie. Najczęstszą przyczyną podejmowanych prób samobójczych (wśród ustalonych powodów) w Polsce w 2022 roku była choroba i zaburzenia psychiczne np. depresja czy zaburzenia lękowe (4 052).

Drugim najczęstszym powodem zamachu samobójczego był zawód miłosny (1 475), a następnie nieporozumienia i przemoc w rodzinie (1 318).


Liczba samobójstw ogółem i zakończonych zgonem w Polsce w podziale na powód popełnienia czynu (ofiara może być przypisana do kilku kategorii);
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji



W jaki sposób najczęściej popełniano samobójstwo?

Najczęściej samobójcy odbierali sobie życie poprzez powieszenie się (5 562), które stanowi aż 41,6% wszystkich sposobów popełnienia samobójstwa w Polsce w 2022 roku.


Liczba samobójstw ogółem i zakończonych zgonem w Polsce w podziale na sposób popełnienia czynu;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych Komendy Głównej Policji


Samobójstwa w Polsce, w Europie i na świecie

Wg danych WHO w roku 2019 w Polsce (podobnie jak w przypadku Holandii i Słowacji) wskaźnik samobójstw na 100 tys. mieszkańców wyniósł 9,3 i był to 83 wynik na świecie.

Wśród państw europejskich najniższy wskaźnik samobójstw występuje w Turcji (2,3) oraz Armenii (2,7), a najwyższy w Rosji (21,6) i Litwie (20,2).

Wskaźnik samobójstw na 100 tys. mieszkańców w Europie;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych WHO



W Europie w 2019 roku średni wskaźnik samobójstw był wyższy niż w Polsce i wynosił 10,5.

Najwyższy średni wskaźnik samobójstw na 100 tys. osób co roku odnotowywany jest w Afryce. W 2019 roku na kontynencie afrykańskim średnio na 100 tys. osób przypadało 11,2 samobójców.

Gdzie jest najwięcej samobójstw na świecie? Krajem o najwyższym wskaźniku samobójstw na świecie jest Lesotho (87,5), a następnie Gujana (40,9) i Eswatini (40,5).

Ranking samobójstw na świecie na podstawie wskaźnika samobójstw popełnionych na 100 tys. osób w 2019 roku wg danych WHO:

Ranking wg wskaźnika samobójstw na 100 tys. osób na świecie;
Opracowanie ciekawestatystyki.pl na podstawie danych WHO



Liczba samobójstw na świecie w 2023 roku

Według szacunków portalu www.worldometers.info, który podaje liczniki i statystyki w czasie rzeczywistym, w 2023 roku ponad 535 tys. osób na świecie popełniło samobójstwo (stan na 30 czerwca 2023).


Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

22 484 88 01 – Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji Itaka
116 123 – Telefon zaufania dla dorosłych
22 635 09 54 – Telefon zaufania dla osób starszych
800 120 002 – Telefon dla ofiar przemocy w rodzinie - „Niebieska Linia”
800 120 226 – Policyjny telefon zaufania w sprawie przemocy w rodzinie

Więcej informacji na stronie stopdepresji.pl




Idź do oryginalnego materiału