Ile dzieci szczepionych przeciw HPV w szkołach?

termedia.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


W pierwszych trzech miesiącach do programu szczepień przeciw HPV w szkołach przystąpiło w Polsce 36 proc. placówek – zaszczepiono 61 tys. dzieci.



Od 1 września 2024 r. powszechny program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) obejmuje także dzieci od dziewiątego do czternastego roku życia – od tego terminu możliwe jest wykonanie szczepień w szkołach podstawowych.

Zgodnie z danymi przekazanymi 13 grudnia przez Główny Inspektorat Sanitarny na 1 grudnia 2024 r. udział w programie szczepień przeciw HPV zadeklarowało 5 tys. szkół podstawowych, co stanowi 36 proc. wszystkich placówek. To oznacza, iż w ciągu trzech pierwszych miesięcy do programu dołączyła co trzecia szkoła.

Do 4 grudnia w szkołach zaszczepiło się 61 tys. dzieci – 54 proc. z nich to dziewczynki. Ponadto, jak podano, najchętniej szczepiącą grupą wiekową są jedenasto- i dwunastolatkowie.

Niemal 107 tys. rodziców uczniów w wieku od 9 do 14 lat zadeklarowało udział w programie.

O programie

Program szczepień przeciw HPV gwarantuje dostęp do dwóch rodzajów szczepionek – dwuwalentnej i dziewięciowalentnej.

Szczepionka dwuwalentna działa przeciw dwóm typom wirusa HPV – 16 i 18. Zapobiega wystąpieniu zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu oraz rakowi szyjki macicy i rakowi odbytu, związanych z onkogennymi typami HPV.

Szczepionka dziewięciowalentna Gardasil działa przeciw dziewięciu patogenom wirusa brodawczaka ludzkiego – 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52, 58. Chroni przed zmianami przednowotworowymi narządów płciowych i odbytu, rakiem szyjki macicy, rakiem odbytu i dodatkowo przed wystąpieniem brodawek narządów płciowych (kłykcin kończystych) związanych przyczynowo z zakażeniem określonymi typami wirusa.

Idź do oryginalnego materiału