Ile aborcji w polskich szpitalach?

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


W pierwszej połowie 2025 r. przeprowadzono w Polsce 411 legalnych aborcji – najwięcej zabiegów wykonano u pacjentek między 30. a 40. rokiem życia.



Prawo dopuszcza w Polsce przerwanie ciąży w razie zagrożenia zdrowia lub życia kobiety, a także gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. wykreślono trzecią przesłankę do aborcji – ciężką, nieodwracalną wadę płodu. Właśnie ona była najczęstszą przyczyną przerywania ciąży w polskich szpitalach. Rocznie wykonywano ponad tysiąc zabiegów z tego powodu.

W tym roku, od stycznia do końca czerwca, przeprowadzono w szpitalach 411 zabiegów przerwania ciąży – wynika to z danych Narodowego Funduszu Zdrowia przekazanych Polskiej Agencji Prasowej.

W 2024 r. było 890 aborcji – fundusz je jako indukcję poronienia.

Najwięcej zabiegów wykonano u pacjentek między 30. a 40. rokiem życia – 240.

Przeprowadzono też 121 zabiegów u kobiet do 30. roku życia, 45 – u kobiet powyżej 40 lat i 5 zabiegów u pacjentek niepełnoletnich.

Dostępność do aborcji zależy od rejonu Polski. Najczęściej zabiegi odbywały się w szpitalach w

  • województwie mazowieckim – 111,
  • dolnośląskim – 73,
  • i łódzkim – 39.

Najrzadziej na:

  • Podkarpaciu – 5,
  • Podlasiu – 7,
  • Opolszczyźnie – 8,
  • w Lubuskiem – 8.

NFZ nie poinformował, z jakich przesłanek przerwano ciąże.

W ubiegłych latach pojedyncze przypadki dotyczyły ciąży będącej wynikiem czynu zabronionego. Zabiegi odbywały się przede wszystkim z powodu zagrożenia zdrowia lub życia kobiety.

Kompromis aborcyjny? Nie pozwoliłby na to, bo jest katolikiemKarol Nawrocki poinformował, iż nie podpisałby ustawy przywracającej tzw. kompromis aborcyjny, twierdząc, iż problemem jest przesłanka eugeniczna. – Nie pozwoliłbym na abortowanie dzieci z zespołem Downa – podkreślił.
Idź do oryginalnego materiału