Nadchodzące święto zmarłych dla większości dzieci jest interesujące o tyle, iż dzień przed nim jest długo wyczekiwane Halloween. Dzieciaki przebierają się wtedy za duchy, wampiry, czarownice i inne stworzenia i podekscytowane grasują po okolicy w poszukiwaniu słodyczy. Gdy jest już po wszystkim i emocje opadną, przychodzi czas na rodzinną wizytę na cmentarzu. Pojawiają się pytania: "Kto leży w tym grobie?" "Co to znaczy, iż umarł?" "Dlaczego umarł?" "Czy ty też umrzesz?" "A ja?" Wielu rodziców nie wie, co odpowiedzieć, niektórzy uciekają od tych pytań, sądząc, iż ich syn lub córka są jeszcze za małe na rozmowę o śmierci. Błąd.
REKLAMA
Zobacz wideo Po czym poznać, iż dziecko ma skrócone wędzidełko? Logopedka mówi o "domowym teście"
Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
Śmierć to trudny temat rozmowy z kilkuletnim dzieckiem. "Wielu rodziców go omija, obawiając się trudnych emocji czy niezrozumienia. Jednak według podejścia Reggio Emilia [metoda edukacji włoskiego edukatora i psychologa dziecięcego Lorisa Malaguzziego - przyp. red.], dziecko to kompetentny konstruktor swojej wiedzy" - twierdzi Aleksandra Kozera, założycielka edukacyjnego startupu BLISKO, a prywatnie mama trzech chłopców. - jeżeli nie rozmawiamy z dzieckiem o śmierci, ono i tak samo sformułuje sobie opinię na ten temat, co może prowadzić do nieporozumień. Śmierć jest naturalną częścią życia, tak samo jak zmiany, które dziecko widzi na co dzień - od zmieniających się pór roku, przez przemijające rośliny, po przejścia między etapami życia, jak przeprowadzka ze żłobka do przedszkola - dodaje Aleksandra Kozera.
"Śmierć to część wszechświata"
Kozera twierdzi, iż ważne jest, aby rozmawiać z dziećmi o cyklu życia i śmierci, nazywając emocje, które temu towarzyszą. - Smutek jest w porządku, tęsknota jest w porządku. To naturalne reakcje, które dziecko powinno rozumieć i akceptować. Śmierć to część wszechświata, element zmian i nie powinniśmy przed nią uciekać w rozmowach z dziećmi - mówi. Radzi też, żeby przed przeprowadzeniem takiej rozmowy, zacząć od siebie, zadać sobie pytanie: jakie są moje wartości, co chcę przekazać dziecku? - Niezależnie od tego, czy jesteśmy rodziną wierzącą, czy nie, warto zastanowić się nad tym, jak wytłumaczyć dziecku Dzień Wszystkich Świętych i tradycje związane z cmentarzem - dodaje.
Rodzice, rozmawiajcie ze swoimi dziećmi!
- jeżeli rodzic zastanawia się, czy powinien na dany temat porozmawiać z dzieckiem, to z dużym prawdopodobieństwem odpowiedź brzmi: TAK - mówi w rozmowie z eDziecko.pl Elżbieta Grabarczyk-Ponimasz - psycholog z warszawskiej poradni Salamandra. - A odpowiedni wiek na rozmowy na dany temat jest wtedy, gdy dziecko zgłasza zapotrzebowanie na informacje - twierdzi. Ostrzega też, iż jeżeli rodzic tego nie zrobi, ktoś inny go wyręczy, przedstawiając maluchowi swój światopogląd i opinię na dany temat. - Trzeba takie rozmowy przeprowadzać w sposób dostosowany do wieku dziecka, żeby go niepotrzebnie nie obciążać - dodaje psycholog.
Co sądzisz o Halloween? Daj znać w komentarzu