Naukowcy określili związek między stosowaniem hydroksychlorochiny a częstością występowania stanu przedrzucawkowego oraz porodów przedwczesnych u kobiet w ciąży z toczniem rumieniowatym układowym (SLE).
Kobiety w ciąży z toczniem rumieniowatym układowym mają zwiększone ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego, który często prowadzi do porodu przedwczesnego. Poza oczywistymi konsekwencjami dla dziecka (związanymi z wcześniactwem) nadciśnienie w ciąży – a zwłaszcza stan przedrzucawkowy – zwiększa u kobiet ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego w przyszłości, w tym zawału serca i udaru mózgu.
Dlatego celem badania opublikowanego w „The Lancet Rheumatology” było określenie związku między stosowaniem hydroksychlorochiny a częstością występowania stanu przedrzucawkowego oraz porodów przedwczesnych u kobiet w ciąży z SLE.
W ogólnokrajowym badaniu kohortowym w Szwecji analizowano wszystkie pojedyncze ciąże kobiet z SLE zakończone porodem w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2022 r. Ekspozycję na hydroksychlorochinę zdefiniowano jako przyjęcie co najmniej dwóch dawek leku od 3 miesięcy przed ciążą do końca pierwszego trymestru. Głównymi punktami końcowymi były: wystąpienie stanu przedrzucawkowego (rozpoznanego od 20. tygodnia ciąży do 6 tygodni po porodzie) i poród przedwczesny (przed 37. tygodniem ciąży).
Do analizy włączono 959 ciąż u 685 kobiet z SLE. Średni wiek matek wynosił 32 lata. Wśród badanych ciąż była grupa kobiet, które rodziły po raz pierwszy (42 proc.):
- stan przedrzucawkowy odnotowano w 11 proc. (19/172) ciąż narażonych na hydroksychlorochinę i w 13 proc. (30/232) ciąż nienarażonych,
- poród przedwczesny wystąpił w 19 proc. (33/172) ciąż z hydroksychlorochiną i 15 proc. (34/232) ciąż bez leczenia.
W grupie kobiet, które wcześniej rodziły (58 proc.) odnotowano, że:
- stan przedrzucawkowy wystąpił w 5 proc. (12/222) ciąż narażonych na hydroksychlorochinę i 6 proc. (20/333) ciąż nienarażonych,
- poród przedwczesny odnotowano w 12 proc. (26/222) ciąż z hydroksychlorochiną i 12 proc. (41/333) ciąż bez leczenia.
Skorygowany współczynnik ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego w ciążach z SLE z ekspozycją na hydroksychlorochinę w porównaniu z ciążami bez ekspozycji wynosił 0,49 (95 proc. CI 0,31–0,79) ogółem, 0,59 (0,33–1,08) w grupie pierworódek i 0,44 (0,22–0,89) w grupie kobiet, które wcześniej rodziły. Związki między hydroksychlorochiną a porodem przedwczesnym były niejasne.
Badanie dostarcza ważnych dowodów na potencjalne korzyści stosowania hydroksychlorochiny u kobiet ciężarnych z SLE w kontekście zmniejszenia ryzyka stanu przedrzucawkowego, który jest istotnym czynnikiem ryzyka powikłań zarówno dla matki, jak i dziecka. Wyniki sugerują, iż włączenie hydroksychlorochiny do leczenia kobiet z SLE planujących ciążę lub już w ciąży może mieć korzystny wpływ na przebieg ciąży i zdrowie matki w dalszej perspektywie.
Konieczne są jednak dalsze badania, by lepiej ocenić wpływ leku na ryzyko porodu przedwczesnego.