Hipochondria. Tajemnicze, a jednak powszechne zaburzenie

angora24.pl 5 godzin temu

A hipochondria to zaburzenie nerwicowe objawiające się lękiem o swój stan zdrowia pomimo braku objawów. Co ważne – osoba, którą dotyka lęk o własne zdrowie, jest tak silnie przekonana o chorobie, iż zaczyna realnie odczuwać objawy i wcale nie udaje. Nozofobia z kolei to lęk przed konkretną chorobą – najczęściej jest to nowotwór (obawia się go aż 62 proc. z nas), ale też HIV/AIDS, choroby układu sercowo- naczyniowego oraz weneryczne. Wspomniany lęk objawia się ciągłym szukaniem informacji o danej chorobie, rozmawianiem wyłącznie o niej lub nadinterpretowaniem reakcji własnego ciała. Podobnie jak przy hipochondrii, pomimo braku rzeczywistych objawów, pacjent boi się diagnozy.

Zaburza całe życie

Nadmierny lęk o zdrowie wpływa negatywnie na jakość życia. Taka osoba unika zwykłych rodzicielskich, zawodowych lub towarzyskich aktywności. Ponosi też bardzo wysokie koszty nadmiarowych badań i konsultacji lekarskich. – Dlatego, jeżeli pomimo dobrych wyników badań kontrolnych obawy o własne zdrowie dezorganizują życie danej osoby oraz jej otoczenia, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą w dziedzinie zdrowia psychicznego – twierdzi Natalia Kocur, ekspertka merytoryczna kampanii „Pobierz zdrowie”, psycholożka i psychoterapeutka z Centrum Psychoterapii „Pokonaj Lęk”.

Najważniejsza jest profilaktyka

Strach przed chorobą można łagodzić, stosując się do podstawowych zasad profilaktyki: dbać o zdrową dietę, odpowiednią dawkę ruchu oraz snu i co roku przeprowadzać odpowiednie badania kontrolne. jeżeli to nie pomaga, warto rozważyć wizytę u psychoterapeuty. W przypadku lęku o zdrowie przydatna jest terapia poznawczo-behawioralna, inaczej zwana też kognitywno-behawioralną lub CBT. Może ona pomóc osobom zmagającym się z lękiem o zdrowie i podnieść jakość ich życia, a także zrozumieć, skąd bierze się ich lęk, jaką ma funkcję i jak sobie z nim radzić. Nastawiona jest zarówno na zmianę myślenia, jak i zachowania. Choć prowadzona jest w przychodniach, to coraz więcej pacjentów korzysta z psychoterapii prowadzonej online lub z aplikacji na telefony, które zostały stworzone dla osób mierzących się na co dzień z lękiem.

Idź do oryginalnego materiału