Herbatka patykowa na przeziębienie i osłabienie. Jak zrobić zimową herbatkę z gałązek brzozy?

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Brzozy. Źródło: Shutterstock / yarbeer


Brzoza to drzewo, które choćby zimą łatwo rozpoznać, dzięki charakterystycznym pniom. I to właśnie zimą warto sięgnąć po gałązki brzozy i przyrządzić z nich wpierającą zdrowie herbatkę.


Herbatka z gałązek brzozy to jeden z napojów, jaki lubią polecać zimą zwolennicy kuchni z dzikich roślin. Bo choć wiele osób mogłoby mieć problem z nazwaniem gatunków drzew zimą, kiedy te nie mają charakterystycznych liści, to z brzozą tego kłopotu nie ma – rozpozna ją chyba każdy, niezależnie od pory roku.


Jak zrobić zimową herbatkę z brzozy?


Przepis na herbatkę z brzozy jest bardzo prosty: wystarczy zebrać kilka cienkich gałązek brzozy, pociąć na kawałeczki i gotować w wodzie przez ok. 5 minut. Potem wystarczy ostudzić, przecedzić i gotowe. Taki przepis na herbatkę patykową z gałązek brzozy podaje m.in. Inez Rogozińska na zielarskim serwisie 1000roslin.pl.


Jakie adekwatności ma herbatka z gałązek brzozy?


Jak podaje specjalizujący się m.in. w fitoterapii biolog dr Henryk Różański, wyciągi z brzozy działają moczopędnie, regulują przemianę materii, odtruwają organizm, ochraniają miąższ wątroby, ogólnie wzmacniają, działają silnie napotnie (zwłaszcza kora i całe gałązki), przeciwobrzękowo, przeciwgośćcowo, żółciopędnie, przeciwtrądzikowo, zapobiegają kamicy moczowej i żółciowej, uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego oraz regulują trawienie.


WAŻNE: jeżeli przyjmujesz na stałe jakieś leki, wszelkie ziołowe terapie najpierw skonsultuj ze swoim lekarzem (zioła moczopędne, takie jak brzoza, szczególnie tego wymagają). Substancje zawarte w roślinach mogą wchodzić w interakcje z lekami i albo wzmacniać ich działanie, albo je niwelować. Dzikie rośliny należy zbierać w miejscach położonych z dala od źródeł zanieczyszczeń (np. ruchliwych ulic czy centrów miast).
Idź do oryginalnego materiału