Herbata na trawienie - naturalny wspomagacz układu pokarmowego. Jaką wybrać?

g.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne, iStock


Herbata na trawienie to specyfik, który znajdziemy zarówno w aptekach, jak i na półkach wielu sklepów spożywczych. Problemy trawienne dotykają osób w różnym wieku, nic zatem dziwnego, iż herbaty na trawienie - jako produkt naturalny - mają tak duże grono zwolenników.
Herbata na trawienie może być używana zarówno profilaktycznie, jak i podczas wystąpienia dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jakie zioła warto mieć w swojej domowej apteczce?


REKLAMA


Zobacz wideo Renklody, węgierki, mirabelki... Śliwki walczą z cholesterolem!


Zioła wspomagające trawienie znane i cenione od lat
Zioła wspomagające trawienie są znane już od setek lat. Medycyna ludowa i ziołolecznictwo może nie mają już takiego znaczenia, jak kiedyś, jednak przez cały czas bardzo dużo osób ceni wyjątkowe adekwatności roślin, które oddziałują na różne aspekty funkcjonowania organizmu. Nie inaczej jest z problemami trawiennymi. Ból żołądka, uczucie ciężkości, uporczywa zgaga, zaparcia czy problemy z wypróżnianiem — chyba każdy z nas choć raz doświadczył wymienionych wyżej dolegliwości, zwłaszcza po ciężkostrawnych i obfitych posiłkach. Zioła wspomagające trawienie to naturalny sposób na złagodzenie męczących dolegliwości i pozbycie się problemu. Zawarte w nich substancje aktywne mają szeroki wachlarz działania, dlatego są skuteczne i mogą przynieść odczuwalną ulgę w krótkiej perspektywie czasu. Herbaty na trawienie mają zatem kompleksowe działanie i wspierają funkcjonowanie układu pokarmowego jako całości. Z uwagi, iż bazują na ziołach, są to produkty bardzo bezpieczne i rzadko kiedy wywołują skutki uboczne, choć nie należy oczywiście zapominać o potencjalnych alergiach na składniki aktywne. Warto wspomnieć także o tym, iż są to preparaty bardzo łatwo dostępne. Różnego rodzaju herbaty na trawienie znajdziemy zarówno w aptekach, jak i w sklepach zielarskich, a także na półkach wielu sklepów spożywczych. Są także łatwe w stosowaniu — wystarczy torebkę ziołowej herbaty na trawienie zalać wrzątkiem i zaparzyć pod przykryciem.


Najlepsza herbata na trawienie — jakie zioła warto mieć w domowej apteczce?
Najlepsza herbata na trawienie — jaką wybrać? Wybór ziół wspomagających pracę układu pokarmowego jest naprawdę szeroki. Nie chodzi tylko o to, którego producenta wybrać, ale także, jakie konkretnie zioło zadziała na daną dolegliwość. Wśród ziół na trawienie największą popularnością cieszy się mięta pieprzowa. Jej dobroczynne działanie jest znane już od setek lat. Mięta pieprzowa to niezastąpiony naturalny środek do walki ze wzdęciami i niestrawnością. Działa rozkurczowo, dzięki czemu łagodzi bóle brzucha. Mięta pieprzowa stymuluje wydzielanie żółci, co ułatwia procesy trawienia tłuszczów. Warto zaznaczyć także, iż mięta pieprzowa łagodzi podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego, dzięki czemu przynosi uczucie odczuwalnej ulgi i rozluźnienia. Inną bardzo popularną ziołowa herbatą na trawienie jest rumianek. Rumianek jest łagodny w działaniu, dlatego jest stosowany nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci zmagających się z problemami trawiennymi. Rumiankowa herbata na trawienie rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dzięki czemu łagodzi skurcze i bóle brzucha. Zioło pobudza także wydzielanie soków trawiennych i pomaga w usuwaniu nadmiernej ilości gazów z przewodu pokarmowego.


Zioła wspomagające trawienie — natychmiastowe wsparcie układu pokarmowego
Jakie inne zioła wspomagające trawienie warto znać? W ziołolecznictwie dużym uznaniem cieszy się także koper włoski. Koper włoski ma bardzo charakterystyczny smak i choć wiele osób kojarzy go raczej jako dodatek do dań i przetworów, to warto wiedzieć, iż może być on także skutecznym wsparciem przewodu pokarmowego. Koper włoski wzmaga produkcję żółci i jest stosowany głównie przy bólach brzucha, kolkach i wzdęciach. Znany i ceniony jest także napar z mniszka lekarskiego. W korzeniu i liściach mniszka lekarskiego znajdują się substancje, które skutecznie wspomagają procesy trawienne w organizmie. Herbata na trawienie na bazie mniszka lekarskiego pozytywnie wpływa na pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, co jest bardzo istotne pod kątem trawienia tłuszczów. Regularne picie naparu z mniszka lekarskiego wspiera perystaltykę jelit i pomaga w wypróżnianiu. Na koniec warto wspomnieć także o herbatce imbirowej. Imbir korzystnie wpływa na układ pokarmowy, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych, które są pomocne zwłaszcza w przypadku produktów ciężkostrawnych. Imbir zmniejsza wzdęcia i gazy, a ponadto łagodzi nudności. Z uwagi na działanie przeciwzapalne, roślina korzystnie wpływa także na podrażnienia błon śluzowych przewodu pokarmowego, co jest szczególnie istotne przy uporczywych wymiotach.
Zobacz też: Napar z pokrzywy to letni skarb dla zdrowia i urody. Na czym polega jego popularność?
Idź do oryginalnego materiału