Gry i zabawy ruchowe – konspekt zajęć integracyjnych w świetlicy szkolnej

pedagogika-specjalna.edu.pl 21 godzin temu

Temat zajęć: Gry i zabawy ruchowe.

Prowadzenie:

mgr Olga Tomanek

1. Cele ogólne zajęć:

  • kształtowanie umiejętności nawiązywania prawidłowych kontaktów z rówieśnikami,
  • nabywanie umiejętności współdziałania w grupie – wdrożenie do współzawodnictwa i sportowej rywalizacji,
  • kształtowanie koordynacji ruchowej i prawidłowej postawy ciała,
  • przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw i gier ruchowych oraz unikanie zagrożenia,
  • kształtowanie odporności emocjonalnej dziecka na napotykane trudności, umiejętność radzenia sobie z nimi,
  • doskonalenie elementów gimnastycznych i rozwój różnych grup mięśniowych oraz wytrzymałości.

2. Metody i formy:

zabawowo-klasyczna, problemowa, ruchowej ekspresji twórczej – zabawy integracyjne i ruchowe; praca indywidualna i grupowa

3. Środki i pomoce dydaktyczne:

piłka, gwizdek, szarfy

4. Przebieg zajęć:

I. Część wstępna zajęć:

1. Powitanie uczestników zajęć oraz zachęcenie do wzięcia aktywnego udziału w zabawach ruchowych. Zorganizowanie grupy, przejście do miejsca ćwiczeń – sala gimnastyczna – w rytmie marsza. Przedstawienie grupie sposobów pracy.

    2. Zabawa ożywiająca „Murarz”: Jedna osoba staje na środku sali, pozostałe znajdują się w szeregu na końcu sali. Na sygnał nauczyciela, grupa przebiega na drugą stronę, starając się, by nikt nie został złapany przez murarza. Murarz porusza się jedynie wzdłuż wyznaczonej linii (równoległej do linii startu), nie może wybiegać w przód ani w tył. Kolejne osoby, które dotknął murarz, stają w rzędzie na linii środkowej, zawężając pole przebiegania.

    3. Zabawa „Czaty” (Inna nazwa: „Raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”): Dzieci ustawiają się w jednym szeregu na końcu sali lub korytarza, w drugim końcu stoi „czatujący”. Dzieci starają się jak najszybciej dotrzeć do stojącego tyłem „czatującego”. Gdy ten odwróci głowę, dzieci zatrzymują się w bezruchu. jeżeli ktoś wykonuje jakiś ruch, wraca na miejsce startu. Wygrywa ten, który pierwszy dotrze do „czatującego”.

      II. Część adekwatna zajęć:

      1. Zabawa „Berek wyzwolony”: Spośród uczestników wybieramy 2 berków (dziewczyna i chłopak), którzy zostają oznaczeni szarfami. Na sygnał starają się schwytać kogoś z uciekających. Schwytany, po dotknięciu przez berka, przyjmuje postawę w rozkroku. Wyzwolić go można przechodząc między nogami przez innego uczestnika. Zabawa kończy się, gdy wszyscy uczestnicy zostaną złapani.

      2. Zabawa „Berek ameba”: Na początku berek jest jeden. Kiedy uda mu się kogoś złapać, bierze go za rękę i razem łapią innych. Gra trwa dopóki ameba nie będzie składała się z 4 osób. Wtedy dzielimy ją na pary. Za każdym razem taka czteroosobowa ameba musi się dzielić na dwie. Zabawa trwa aż do ostatniego gracza. Osoba, która została najdłużej, zostaje berkiem w kolejnej rundzie.

      3. Zabawa bieżna „Natarcie”: Ćwiczący ustawieni w dwóch zespołach po przeciwnych stronach wyznaczonego pola. Na sygnał prowadzącego, z okrzykiem, przemieszczają się na stronę przeciwnika. Wygrywa zespół, który pierwszy ustawi się w postawie zasadniczej na linii przeciwnika.

      4. Zabawa „Pif- paf”: Wszyscy stoją w okręgu, przodem do środka. Jedna osoba z okręgu (wskazana przez prowadzącego) wchodzi do środka i w środku kółka kręci się. Zatrzymuje się, wskazując na wybraną osobę (ręce złożone na kształt pistoletu) i mówi: „Pif!”. Wskazana osoba robi skłon, a Ci, którzy stali po jej prawej i lewej stronie, strzelają do siebie krzycząc: „Paf!”. Osoba, która krzyknie jako druga, odpada. Odpada też osoba, która nie kucnie. Osoba, która wygrała pojedynek, zostaje. Krąg się zawęża i tak aż do ostatniego pojedynku na środku. Finaliści ustawieni są do siebie plecami i na hasło „Pif!” odwracają się i strzelają, mówiąc: „Paf!”. Sędzią w każdym wypadku jest prowadzący.

      5. Zabawa bieżna „Powódź”: Uczestnicy ustawieni w rozsypce. Na sygnał poruszają się w obrębie wyznaczonego pola. Na jeden gwizdek wykonują leżenie przodem, na dwa gwizdki wskakują na drabinki. Prowadzący wyklucza z udziału w zabawie osoby, które ostanie wykonają zadanie.

      6. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Gwizdek”: Dzieci biegają swobodnie. Gdy nauczyciel zagwizda i podniesie rękę, dzieci wykonują ustaloną uprzednio czynność (np. skłon, przysiad, podskok itp.). Gdy prowadzący opuści rękę, dzieci przestają wykonywać ćwiczenia i biegają lub chodzą swobodnie.

      7. Zabawa „Zgadnij, kto mówi”: Uczestnicy zabawy siadają w kole. Jedno dziecko, wybrane przez nauczyciela wyliczanką, siada na krzesełku w pewnej odległości od pozostałych (poza kołem), plecami do grupy. Następnie nauczyciel wskazuje na jedno z dzieci siedzących w kole, które – starając się zmienić głos – wita kolegę siedzącego na krześle. jeżeli dziecko odgadło, kto się z nim przywitał, następuje zmiana miejsc i zabawa toczy się dalej. jeżeli nie, zgaduje jeszcze raz.

        III. Część końcowa zajęć:

        1. Ćwiczenie uspokajające „Minutka”: Dzieci leżą na plecach z zamkniętymi oczami. Na sygnał prowadzącego w myślach odliczają do sześćdziesięciu, następnie przyjmują postawę zasadniczą.

        2. Podsumowanie zajęć – omówienie lekcji: Przekazanie spostrzeżeń dotyczących ćwiczeń. Przypomnienie o prawidłowej postawie podczas różnych czynności codziennych.

        3. Pożegnanie „Iskierką przyjaźni”: Uczniowie, siedząc w siadzie skrzyżnym w kręgu, przekazują sobie kolejno „Iskierkę” – uścisk dłoni.

          Bibliografia:

          1. Bartl A.: 1001 pomysłów na nudę. Wydawnictwo REA s.j., Warszawa 2010.
          2. Erkert A.: Nowe gry i zabawy ruchowe w przedszkolu na świetlicy w szkole. Wydawnictwo Jedność, Kielce 2013.
          3. Malkiewicz M.: Chodźmy się bawić. 150 zabaw dla dzieci. Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2009.
          4. Trześniowski R.: Gry i zabawy ruchowe. Wydawnictwo „Sport i turystyka”, Warszawa 1989.
          5. Wilk T. (red.): Niektóre obszary pracy opiekuńczo-wychowawczej i edukacyjnej szkoły oraz środowiska lokalnego. Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2007.

          Gry i zabawy ruchowe – konspekt zajęć integracyjnych w świetlicy szkolnej opracowała: Olga Tomanek – Czytelniczka Portalu

          Post Gry i zabawy ruchowe – konspekt zajęć integracyjnych w świetlicy szkolnej pojawił się poraz pierwszy w Pedagogika Specjalna - portal dla nauczycieli.

          Idź do oryginalnego materiału