Ruszyła 5. edycja konkursu „Grant na zdrowie”, organizowanego przez Gedeon Richter Polska we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Dwie zwycięskie organizacje otrzymają granty w wysokości 20 tysięcy złotych na realizację swoich projektów przyczyniających się do poprawy jakości życia Polek.
Zgłoszenia na konkurs “Grant na zdrowie” można wysyłać do 22 grudnia — formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej Gedeon Richter Polska. Po wypełnieniu należy je odesłać na mail: [email protected]. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 lutego 2025 roku podczas uroczystej gali finałowej na Forum Organizacji Pacjentów.
Organizacje pacjentów wiedzą najlepiej, jakiej pomocy oczekują ich podopieczni. Organizując konkurs “Grant na zdrowie”, możemy być bliżej pacjentek, wspierać je w codziennym życiu i zmaganiach na drodze do zdrowia. W Gedeon Richter zdajemy sobie sprawę z tego, iż sukces terapeutyczny opiera się nie tylko na jakości leków. Ogromne znaczenie ma czas wykrycia choroby, świadomość pacjenta dotycząca przebiegu terapii i życia z chorobą
– mówi Aneta Grzegorzewska, dyrektor Pionu Korporacyjnego i Relacji Zewnętrznych Gedeon Richter Polska.
Poprzednie edycje konkursu „Grant na zdrowie” cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem organizacji pacjentów i zgromadziły wiele inspirujących propozycji. Te najlepsze, jak np. nagrodzony w 4. edycji projekt „Kardiomama” Fundacji Serce Dziecka, mogą być realizowane dzięki grantowi i mają bezpośredni wpływ na życie polskich pacjentek. Pierwsze działania w ramach inicjatywy już ruszyły. Kobiety z wrodzonymi wadami serca, które chcą zajść w ciążę, mogą skorzystać z informacji dotyczących jej bezpiecznego planowania i przejścia, zgromadzonych na dedykowanej stronie internetowej. Fundacja jest w trakcie przygotowywania poradnika, filmów edukacyjnych oraz planowania webinaru ze specjalistą, które zwiększą świadomość na temat wyzwań, przed którymi stoją kobiety z wrodzonymi wadami serca.
Grant pozwolił nam na stworzenie przestrzeni wsparcia i edukacji dla naszych pacjentek, co spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem. Zachęcamy inne organizacje do zgłaszania swoich projektów i korzystania z tej wyjątkowej szansy
– mówi Katarzyna Parafianowicz, prezes zarządu Fundacji Serce Dziecka.
Druga z nagrodzonych w ostatniej edycji konkursu inicjatyw o nazwie „Ocena zaufania” wystartowała w listopadzie tego roku. Fundacja Ronić po ludzku, pomysłodawca projektu, zachęca w jego ramach kobiety, które doświadczyły martwego urodzenia bądź poronienia, do anonimowego podzielenia się doświadczeniami wynikającymi ze związanej z tym dramatycznym wydarzeniem hospitalizacji. Zebrane wyniki pozwolą na ocenę jakości opieki okołoporodowej w Polsce.
„Grant na zdrowie — Gedeon Richter i Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej w służbie pacjentom” to konkurs, do którego mogą przystąpić polskie organizacje pozarządowe, których celem jest poprawa jakości życia pacjentów i ich opiekunów. Uczestnik może zgłosić do konkursu maksymalnie dwie koncepcje możliwe do wdrożenia w 2025 roku. Zgłoszony projekt powinien odpowiadać na najpilniejsze potrzeby zdrowotne kobiet, przyczyniać się do budowania świadomości pacjentek na temat profilaktyki, standardów w leczeniu bądź poprawiać jakość życia w chorobie. Do konkursu mogą zgłosić się również organizacje, które nie mają doświadczenia w realizacji tego typu projektów.
Projekty zostaną ocenione przez kapitułę konkursu na podstawie kryteriów takich jak zgodność z zadaniem konkursowym, budżet — przygotowany na podstawie realnych wycen czy pomysłów na rozwój koncepcji w przyszłości.
Nagrodą główną, którą otrzymają dwie wyróżnione organizacje, jest grant w wysokości 20 tysięcy złotych przeznaczony na realizację zwycięskich projektów.
Źródło: Gedeon Richter Polska