![](https://imagazine.pl/wp-content/uploads/2025/02/NZ8_9433.width-2200.format-webp.jpg)
Podczas szczytu France AI Action Summit Instytut Nowotworów Kobiecych i Google ogłosiły partnerstwo, którego celem jest poprawa wyników leczenia kobiet zmagających się z rakiem piersi i nowotworami ginekologicznymi.
Informację tę ogłosiła na oficjalnym blogu Google dr Karen DeSalvo, piastująca w Google stanowisko Głównego Dyrektora ds. Zdrowia, to również Wiceprezes ds. Zdrowia w Google. Nowe partnerstwo Google z Instytutem Nowotworów Kobiet, który został założony przez światowej sławy francuski ośrodek badań i leczenia raka Institut Curie; Université PSL (Paris Sciences & Lettres University), wiodący uniwersytet badawczy we Francji; oraz Inserm, francuski Narodowy Instytut Zdrowia i Badań Medycznych ma na celu skuteczniejszą walkę z nowotworami dotykającymi kobiety.
Co dokładniej jest celem współpracy? Google z renomowanymi francuskimi instytutami badawczymi chce wykorzystać narzędzia AI do skuteczniejszej walki z nowotworami, Google będzie również wspierać finansowaniem badaczy pracujących nad tym tematem. Badania mają skupiać się w szczególności na najtrudniejszych w leczeniu nowotworach kobiecych, takich jak potrójnie ujemny rak piersi.
Dla wyjaśnienia, ów potrójnie ujemny rak piersi (TNBC – triple-negative breast cancer) to agresywny rodzaj nowotworu, który nie wykazuje ekspresji trzech najczęściej występujących receptorów, co utrudnia diagnostykę i komplikuje leczenie. TNBC nie reaguje na skuteczne w innych typach nowotworów piersi terapie hormonalne, zmuszając do użycia najbardziej inwazyjnych metod, obciążających pacjentów: chemioterapii, czy radioterapii.
Na świecie rocznie rozpoznaje się ponad 2 miliony przypadków raka piersi, w samej Francji nowotwór jest wykrywany u 60 tysięcy kobiet. Inne niektóre nowotwory kobiece, jak np. rak szyjki macicy, w który również celują badacze, należą do najczęstszych kobiecych nowotworów na świecie.
Jak pisze dr Karen De Salvo: …jesteśmy dumni, iż możemy wspierać nowy Instytut Nowotworów Kobiet w jego misji. Wykorzystując połączone doświadczenie Institut Curie, Université PSL i Inserm, Instytut jest w wyjątkowej pozycji, aby prowadzić badania na dużą skalę w celu zbadania pochodzenia nowotworów, ich ewolucji w czasie i specyficznych cech rzadszych i bardziej złożonych nowotworów.
AI ma być wykorzystywana nie tylko do lepszej identyfikacji schorzeń, czy analizy postępu raka i szacowania ryzyka nawrotów, ale też ma posłużyć do identyfikacji nowych biomarkerów, co pozwoli lepiej ocenić skuteczność konkretnej terapii w przypadku konkretnej pacjentki.
„Połączenie naszego doświadczenia w badaniach z zaawansowanymi możliwościami technologicznymi Google daje nadzieję na znaczący postęp w naszej misji, której celem jest lepsze zrozumienie i przewidywanie rozwoju raka oraz opracowanie skuteczniejszych metod leczenia” – mówi Anne Vincent-Salomon, dyrektor Instytutu Nowotworów Kobiecych.
Ogłoszona kooperacja to również szeroko pojęta edukacja i dostęp do cennych, wiarygodnych i rzetelnych informacji zdrowotnych. Np. YouTube będzie hostować i promować kanał Institut Curie, udostępniając wiarygodne treści naukowe w celu zwalczania dezinformacji, podnoszenia świadomości na temat czynników ryzyka i zwiększania wskaźników badań przesiewowych i obserwacji.
Jeśli artykuł Google nawiązuje współpracę z Institute of Women’s Cancers nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.