Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach zakupił laser mikropulsowy, który znalazł zastosowanie w leczeniu jaskry. Narzędzie pozwala przeprowadzić nieinwazyjny zabieg tego schorzenia, minimalizuje ryzyko powikłań, a leczenie farmakologiczne nie jest konieczne. Szacuje się, iż w Polsce z jaskrą walczy około 800 tys. pacjentów.
Na czym polega zabieg?
Zastosowanie lasera mikropulswoego polega przede wszystkim na obniżeniu wewnątrzgałkowego ciśnienia.
– Teraz gliwiccy okuliści mogą już zastosować rozwiązanie nieinwazyjne. (…) Jest taka struktura w oku, która określana jest ciałem rzęskowym. Odpowiada za płyn odżywczy w oku i za krążenie. jeżeli pojawiają się blokady w przepływie, to może dochodzić do zwiększonego ciśnienia w oku i rozwoju jaskry. Dzięki zastosowaniu terapii laserowej, możemy mobilizować i przebudować tę strukturę, zmniejsza się wtedy wytwarzanie płynu, a co za tym idzie, osiągamy adekwatny pozom ciśnienia wewnątrzgałkowego u pacjenta – wyjaśniła dr Anna Wieczerska-Dec, ordynator oddziału okulistyki Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.
Warto również zaznaczyć, iż zastosowanie terapii laserowej w leczeniu jaskry powoduje, iż pacjent nie musi stosować leczenia farmakologicznego. Kolejną zaletą zastosowania tej metody jest możliwość powtarzalności zabiegu w razie potrzeby. Co więcej, laser zapewnia bezpieczeństwo pacjentowi.
– Nie dochodzi do destrukcji ciała rzęskowego, a jedynie do odpowiedniej jego stymulacji. Stymulacja powoduje z kolei obkurczenie ciała rzęskowego, a to ułatwia odpływ cieczy. Kluczowa jest profilaktyka, czyli regularne kontrole okulistyczne dające szansę na zatrzymanie rozwoju jaskry. Nieleczona jaskra stanowi bardzo poważne zagrożenie dla wzroku, gdyż dochodzi do postępującego niszczenia nerwu wzrokowego – dodaje specjalistka.
Jaskra w Polsce
Jak wynika ze statystyk, w Polsce żyje około 800 tys. osób z jaskrą. Co więcej, około 90% przypadków przebiega bez widocznych dolegliwości. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie na jaskrę choruje około 68 mln ludzi, z czego aż 7 milionów utraciło całkowicie wzrok. Jaskra jest jedną z najczęściej występujących chorób oczu. Schorzenie to polega, na postępującym wzroście ciśnienia wewnątrzgałkowego, co w konsekwencji doprowadza do stopniowego obumierania nerwu wzrokowego.
Czynniki, które podwyższają ryzyko wystąpienia jaskry wśród pacjentów:
- przypadki jaskry wśród najbliższych członków rodziny,
- wiek powyżej 40 lat,
- zaburzenia krążenia obwodowego,
- choroby sercowo-naczyniowe,
- silny stres,
- choroby gałki ocznej, np. uraz, retinopatia cukrzycowa,
- migrena i bóle głowy,
- stosowanie niektórych leków, np. kortykosteroidów, doustnych środków antykoncepcyjnych.
Eksperci jednoznacznie nie określili jednak przyczyn powstania jaskry, jedynie wyszczególnili czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby. Specjaliści apelują, aby regularnie poddawać się badaniom profilaktycznym.
Źródło: szpital4.gliwice.pl, luxmed.pl