Jakie są potrzeby osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich i opiekunów w zakresie zatrudnienia, edukacji, mieszkalnictwa czy integracji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań mają przynieść trwające konsultacje społeczne.
Opinie mieszkańców wyrażone w ankiecie pomogą w opracowaniu „Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych dla Miasta Gliwice na lata 2026–2032”.
Konsultacje społeczne w formie badania ankietowego rozpoczęły się 17 lutego i potrwają do 14 marca. Stanowią pierwszy etap prac zmierzających do sporządzenia miejskiego programu działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami, który ma być oparty na rzeczywistych potrzebach tej grupy mieszkańców. Wyrażone w ankiecie opinie gliwiczan, osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin i opiekunów, uzupełnione o dostępne dane posłużą do opracowania diagnozy ich potrzeb.
Równolegle z badaniami ankietowymi prowadzone są prace w zespołach branżowych, złożonych z przedstawicieli jednostek miejskich realizujących zadania z zakresu niepełnosprawności oraz reprezentantów środowiska osób z niepełnosprawnościami i organizacji pozarządowych działających w tym obszarze. Wymiana informacji, doświadczeń, kooperacja i dialog między poszczególnymi podmiotami staną się podstawą do opracowania nowego programu na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Ankieta jest anonimowa, a udział w badaniu dobrowolny.
Zawarte w niej pytania dotyczą potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin i opiekunów w obszarach takich jak praca, edukacja, komunikacja publiczna i przestrzeń publiczna, mieszkalnictwo i samodzielne życie, dostęp do informacji, integracja, rehabilitacja i sprawy opiekuńczo-socjalne, a także sytuacji społecznej ankietowanego.
Formularz ankiety w formie elektronicznej dostępny jest na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Natomiast wypełniony dokument w formie papierowej można złożyć w siedzibie Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 (stanowisko informacji głównej), Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Górnych Wałów 9 (Biuro Podawcze) oraz Miejskim Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przy ul. Bojkowskiej 20 (Punkt Informacji, pokój nr 2). (ml/ZD)