GIS, WHO i UNICEF razem podczas Europejskiego Tygodnia Szczepień

termedia.pl 13 godzin temu
Zdjęcie: GIS


– Historia szczepień dowodzi, iż to najskuteczniejszy i najefektywniejszy sposób zapobiegania wielu chorobom zakaźnym i ich powikłaniom. Szczepiąc siebie i swoich bliskich, chronimy także te osoby, których nie można zaszczepić z przyczyn medycznych – powiedział dr n. med. Paweł Grzesiowski, inaugurując z dr Nino Berdzuli, dyrektor WHO, obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień (European Immunization Week).



– Podczas Europejskiego Tygodnia Szczepień i przez cały rok świętujemy osiągnięcia w ochronie zdrowia i życia, do których przyczyniły się szczepienia. Razem chcemy zwiększyć stan zaszczepienia, aby chronić społeczeństwo przed rozprzestrzenianiem się niebezpiecznych chorób zakaźnych – stwierdziła dr Nino Berdzuli, dyrektor Biura WHO w Polsce.

– Naszym wspólnym zadaniem jest zapewnienie, aby żadne dziecko nie zostało pozbawione możliwości otrzymania szczepień i aby każdy, w trakcie całego życia, miał do nich równy dostęp – dodała, podkreślając, iż szczepienia w ciągu ostatnich 50 lat uratowały co najmniej 154 miliony istnień ludzkich.

Bezpieczeństwo zdrowotne to kwestia międzynarodowa. Mobilność i migracje sprawiają, iż choroby zakaźne mogą łatwo się rozprzestrzeniać, dlatego w obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień włączyło się także Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

– Dzieci uchodźcze i ich rodzinyrównież bardzo potrzebują naszej pomocy, dostosowanej do specyfiki społeczności, do których chcemy dotrzeć – podkreśliła dr Monika Kacprzak, specjalistka ds. komunikacji w Biurze UNICEF.

– Pomiędzy 27 kwietnia a 3 maja 2025 r. rozpoczynamy ogólnopolską kampanię na rzecz profilaktyki i szczepień – publikujemy najważniejsze informacje o szczepieniach, ich znaczeniu, bezpieczeństwie, historii i rozwoju. Wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne będą w tym czasie prowadziły działania edukacyjne w środowiskach lokalnych. Terenowe jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą organizować edukacyjne imprezy plenerowe dla społeczności lokalnej, konferencje naukowe, szkolenia, a także pogadanki dla dzieci i uczniów szkół różnego typu oraz ich rodziców – podkreślił dr Paweł Grzesiowski.

Państwowa Inspekcja Sanitarna nawiązuje szeroką współpracę na rzecz promowania szczepień z urzędami wojewódzkimi, samorządami lokalnymi, uniwersytetami, szpitalami, jednostkami POZ, służbami mundurowymi, placówkami nauczania i wychowania, ośrodkami kultury. Lista adresów wszystkich stacji sanitarno-epidemiologicznych na ich stronach i w mediach społecznościowych.

Europejski Tydzień Szczepień to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia – obchodzimy go każdego roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Tegoroczny termin kampanii to 27 kwietnia – 3 maja. ETS służy popularyzowaniu wiedzy o szczepieniach i ich roli w zapobieganiu szerzenia się chorób zakaźnych oraz w ochronie zdrowia i życia ludzi.

Wydarzenie promuje przesłanie o kluczowej roli szczepień w profilaktyce. Hasło „Zapobiegaj. Chroń. Szczep” niesie to przesłanie w całym regionie.

Przekaz tegorocznego Europejskiego Tygodnia Szczepień podkreśla pilną potrzebę osiągnięcia wysokiego poziomu akceptacji i równego dostępu do szczepień w każdej społeczności, aby zapobiec ogniskom chorób zakaźnych teraz i w przyszłości. W wysiłkach na rzecz ochrony zdrowia poprzez szczepienia nie można zapominać o żadnej grupie społecznej.

Idź do oryginalnego materiału