Tuż przed Świętami – 20 grudnia – Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję sprzeciwiającą się wywozu przez jedną z firm 139 985 opakowań leku Metypred 4 mg. Przedsiębiorstwo Profarm PS sp. z o.o. chciało wywieść i zbyć leki przedsiębiorcy działającemu w Mołdawii. GIF uznał, iż wywóz takiej ilości leku może pogorszyć jego dostępność w polskich aptekach.
Przypomnijmy, iż kilka lat temu wprowadzono wykaz leków zagrożonych brakiem dostępności na terenie RP. To lista leków, których może brakować w polskich aptekach, przygotowywana przez ministerstwo zdrowia i aktualizowana co dwa miesiące (lub częściej). Rozwiązanie to wprowadzono w ramach walki z wywozem leków z Polski, który przyjmował rozmiary zagrażające polskim pacjentom. Obecność produktu w takim wykazie oznacza, iż firma chcąca go wywieźć z Polski lub sprzedać podmiotowi działającemu poza terenem Polski, musi zgłosić taki zamiar Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu. Ten może wydać decyzję o sprzeciwie takiemu wywozowi lub zbyciu leku.
- Czytaj również: Firmy skarżą się na brak współpracy z Ministerstwem Zdrowia przy ustalaniu „listy antywywozowej”
Lek Metypret 4 mg znalazł się w obowiązującym od 14 listopada wykazie leków o ograniczonej dostępności na terenie RP. Preparat zawiera metyloprednizolon i należy do grupy doustnych glikokortykosteroidów. Ma silne działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne i immunosupresyjne. W rezultacie stosuje się go w wielu obszarach medycyny i różnych jednostkach chorobowych (m.in. endokrynologia, reumatologia, dermatologia, alergologia, okulistyka).
GIF przeciwny wywozowi leku
Główny Inspektor Farmaceutyczny w swojej decyzji zwrócił też uwagę, iż metyloprednizolon znalazł się w pierwszym unijnym wykazie leków krytycznych. Oznacza to, iż lek ten został uznany za krytyczny dla systemów opieki zdrowotnej w Unii Europejskiej.
– Przedmiotowy produkt leczniczy należy zatem do kategorii leków ratujących życie i zdrowie pacjenta, stosowanych w stanach nagłych, w terapii zaostrzeń chorób przewlekłych lub w dłuższej terapii w chorobach przewlekłych. Zapobieganie niedoborom tych właśnie leków jest szczególnie ważne, gdyż mogą one spowodować poważne szkody dla pacjentów i stanowić znaczące wyzwania dla systemu opieki zdrowotnej. Konieczność zachowania stałego dostępu do odpowiedniej ilości produktu leczniczego Metypred jest zatem uzasadnione względami zdrowia publicznego – wskazał GIF.
- Czytaj również: „Lista antywywozowa” bezlitosna dla pomocy humanitarnej…
Jednocześnie zwrócił też uwagę, iż liczba opakowań, które firma zamierzała wywieść z Polski, odpowiada jego miesięcznemu zapotrzebowaniu w naszym kraju.
Decyzja GIF oznacza, iż firma nie może zbyć leku poza Polskę. Wszystkie opakowania muszą trafić do polskich pacjentów.
Źródło: ŁW/GIF