Genotypy mogą mieć wpływ na to, kiedy u pacjentów z DMD wystąpi utrata mobilności

biegowelove.pl 4 godzin temu

Jednoośrodkowe badanie z udziałem 555 osób chorych na dystrofię mięśniową Duchenne’a (DMD) leczonych kortykosteroidami wykazało, iż pewne mutacje genetyczne są powiązane z opóźnianiem lub przyspieszaniem utraty zdolności chodzenia.1

Wyniki te zostały opublikowane w Mięśnie i nerwy Podkreślenie kluczowej roli, jaką odgrywa genotyp w określaniu, kiedy pacjenci z DMD tracą zdolność chodzenia, co jest kluczowym kamieniem milowym w rozwoju choroby.

Utrata mobilności jest istotnym markerem postępu choroby Źródło obrazu: LIGHTFIELD Studios – Stock.adobe.com

W badaniu wzięło udział łącznie 3948 spotkań medycznych, które miały miejsce w latach 2008–2018. wykazali, iż pacjenci z mutacjami pomijającymi ekson 44 (P = 0,004), delecja eksonów 3 do 7 (P P = 0,043) doświadczyło późnej utraty zdolności chodzenia i częściej utrzymywało chodzenie po 14. roku życia. Natomiast u pacjentów z genotypami podatnymi na pominięcie eksonu 51 utrata możliwości poruszania się występowała wcześniej w porównaniu z innymi grupami (P

„To badanie poszerza wcześniej zdobytą wiedzę na temat powiązań genotyp-fenotyp w DMD i podkreśla najważniejsze różnice między trendami w przypadku niektórych interesujących nas genotypów w porównaniu z resztą populacji DMD” – stwierdzili autorzy badania. „To badanie skupiało się na osobach leczonych długoterminowo kortykosteroidami i może pomóc w projektowaniu badań klinicznych i zarządzaniu klinicznym”.

Według autorów badania wyniki te potwierdzają wyniki wcześniejszych badań nad tymi specyficznymi wzorcami genetycznymi i ich związkiem z utratą mobilności. W jednym badaniu porównano wiek utraty mobilności między osobami z wariantami pominiętymi w eksonie 44 a osobami z mutacjami pominiętymi w eksonie 51 i 53 i wykazano, iż w porównaniu pacjenci z wariantami pominiętymi w eksonie 44 utracili zdolność chodzenia po około roku. W dwóch innych badaniach wykazano opóźnienie utraty możliwości poruszania się o około 2 lata u osób z możliwymi do pominięcia mutacjami w eksonie 44 w porównaniu z szerszą grupą DMD.

Poprzednie badania powiązały delecje eksonów od 3 do 7 z postępem łagodniejszej DMD, co do której przypuszcza się, iż jest związana z defektem intronowym położonym dalej. Sierpień kodon w eksonie 8. Zgodnie z tymi ustaleniami, obecne badanie wykazało również, iż osoby z tą delecją zachowywały zdolność chodzenia przez dłuższy czas. Spośród 13 uczestników, którzy mieli delecje i byli w wieku powyżej 14 lat, tylko jeden uczestnik stracił zdolność chodzenia przed osiągnięciem tego wieku.

Duplikacje eksonu 2, najczęstsze duplikacje eksonu w DMD, są znane z szerokiego zakresu objawów klinicznych, które często wiążą się z łagodniejszym przebiegiem choroby ze względu na proponowany mechanizm obejmujący ekson 5. Poprzednie badania wykazały, iż część pacjentów z tą chorobą duplikacja wykazuje DMD, podczas gdy większość ma fenotyp dystrofii mięśniowej Beckera z późniejszą utratą mobilności. W tym badaniu, chociaż tylko 7 osób miało duplikację eksonu 2, podobnie wykazywały one długi chód, a połowa z nich była w stanie chodzić po 14. roku życia.

Ograniczenia badania wynika z jego retrospektywnego charakteru, co utrudnia zapewnienie każdemu uczestnikowi równej i spójnej opieki. U wielu pacjentów z biegiem czasu zmieniały się także schematy leczenia, co utrudniało precyzyjną analizę podgrup dotyczącą specyficznych skutków różnych terapii steroidowych.

Ponadto 10-letni okres badania i skupienie się na jednym ośrodku może ograniczyć szersze zastosowanie wyników, ponieważ standardy opieki mogły ewoluować w trakcie okresu badania. W miarę ewolucji standardów opieki nad DMD głównym celem pozostaje kwestia postępu choroby i jakości życia pacjentów. Chociaż kortykosteroidy, takie jak prednizon i deflazakort, od dawna stanowią podstawę leczenia ze względu na ich działanie przeciwzapalne, ich znaczące długoterminowe skutki uboczne skłoniły badaczy do poszukiwania bezpieczniejszych alternatyw.2 Badania nad sterydami dysocjacyjnymi, takimi jak wamorolon, wydają się obiecujące w zapewnianiu podobnych efektów terapeutycznych przy mniejszej liczbie działań niepożądanych.

„Chociaż nowe steroidy dysocjacyjne mogą stanowić lepszą alternatywę dla kortykosteroidów, należy zbadać inne potencjalne metody leczenia” – stwierdzili autorzy badania opublikowanego w czasopiśmie Science. Al-Yateem Journal of Rare Diseases. „Zmiana przeznaczenia lub opracowanie nowych terapii lekowych, które oprócz zwalczania stanów zapalnych będą w stanie zaradzić wielu patogennym cechom DMD, może prowadzić do większych korzyści terapeutycznych”.

Referencje

  1. Zygmunt A, Wong B, Moon D i in. Wpływ genotypu na wiek utraty sprawności ruchowej u osób z dystrofią mięśniową Duchenne’a leczonych kortykosteroidami: jednoośrodkowe badanie z udziałem 555 pacjentów. Nerw mięśniowy. 2024;70(5):1053-1061. doi:10.1002/mus.28255
  2. Korakis S, Timpani CA, Campelli DG i in. Standard opieki w porównaniu z kortykosteroidami nowofalowymi w leczeniu dystrofii mięśniowej Duchenne’a: ​​czy możemy zrobić lepiej?. Orphanet J Rare Dis. 2021;16(1):117. doi:10.1186/s13023-021-01758-9
Idź do oryginalnego materiału