Gdzie w Tarnowie i okolicy szukać pomocy w kryzysie emocjonalnym?

tarnow.ikc.pl 1 dzień temu

Zaburzenia i choroby natury psychicznej dołączyły już dawno do powszechnych problemów, stając się tym samym plagą cywilizacyjną. Żyjemy coraz szybciej, intensywniej. Codzienna rzeczywistość stawia przed nami coraz trudniejsze i bardziej stresujące wyzwania. Niepodobna, w tej sytuacji, uniknąć choćby przejściowych problemów z własną psychiką. Najnowsze badania wykazują, takie czy inne zaburzenia u 75 % populacji. Większość z nich ma charakter incydentalny, aczkolwiek ich przewlekłość może prowadzić do utrwalenia pewnych niekorzystnych dla naszego funkcjonowania skłonności, utrudniających życie zawodowe, osobiste i budowanie prawidłowych relacji z otoczeniem.

Gdzie szukać pomocy w razie problemów psychicznych?

Istnieje szeroka oferta pomocy w tym zakresie. W ostatnich latach powołano szereg instytucji, świadczących wsparcie dla osób w kryzysie psychicznym, lub borykających się z życiowymi problemami. Ciekawą inicjatywą było uruchomienie Centrum Zdrowia Tuchów, które posiada swe placówki w większości gmin powiatu tarnowskiego. Można tam, w ramach NFZ, uzyskać pomoc psychiatry, psychologa oraz psychoterapeuty. Podobne wsparcie oferowane jest przy Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie, połączone również z tzw. leczeniem środowiskowym, o ile zachodzi potrzeba. Ponadto szeroką ofertę pomocową proponują ośrodki interwencji kryzysowej. Przy ulicy Szarych Szeregów, w Mościcach, dla mieszkańców miasta, natomiast w Wojniczu dla mieszkańców powiatu.

Lista pomocnych miejsc i numerów telefonów

  • Centrum Zdrowia Tuchów (obecne w każdej gminie) – tel. 533 667 981,
  • Szpital św. Łukasza – tel. 146 31 51 35,
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Tarnowie-Mościcach – tel. 146 55 36 36, lub 500 583 047,
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Wojniczu – tel. 512 259 253 (od godz 15 do 7 rano),
  • Całodobowa Linia Wsparcia – tel. 800 702 222,
  • Telefon zaufania dla osób w kryzysie emocjonalnym (dla dorosłych w godz. 14 – 22) – 116 123, oraz (całodobowo) dla dzieci i młodzieży – 116 111.

Jak rozsądnie korzystać z oferowanej pomocy?

Wymienione placówki oferują kompleksową pomoc w rozmaitych życiowych kłopotach, ze szczególnym naciskiem na problemy psychiczne, będące ich efektem. Można tam liczyć na zdefiniowanie problemu i zaoferowanie dalszej pomocy. Warto nadmienić, iż w ośrodkach interwencji kryzysowej można uzyskać także pomoc prawną czy socjalną, w zależności od potrzeb i aktualnych możliwości danej placówki. Przed skorzystaniem z pomocy należy spróbować rozważyć, jakiego konkretnie potrzebujemy wsparcia i udać się we adekwatne miejsce. Tam, wyspecjalizowana kadra pomoże nam zdefiniować problem precyzyjnie i skieruje do adekwatnego specjalisty.

Jacek Zyguła

Idź do oryginalnego materiału