W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) w Gdańsku powstało Centrum Transplantacji i Chorób Wątroby, oferujące pacjentom dostęp do diagnostyki i leczenia chorób tego narządu.
Pełna diagnostyka i leczenie
Co prawda oficjalnego przecięcia wstęgi jeszcze nie było, ale pacjenci mogą się już rejestrować. Dr Piotr Domagała, koordynator programu przeszczepiania wątroby w UCK w Gdańsku, powiedział Radiu Gdańsk, iż pacjenci z chorobami wątroby znajdą w nowym ośrodku kompleksową opiekę:
– Naszą ideą było objęcie pacjentów kompleksową opieką hepatologiczną. Wydaje nam się, iż ci pacjenci mają problem, żeby dostać się do dobrych jednostek i być w pełni zaopiekowanymi. Chcieliśmy, żeby mieli dostęp nie tylko do nowoczesnych systemów leczenia, ale też do pełnej diagnostyki – powiedział dr Piotr Domagała z UCK.
Jak informuje UCK, pacjenci Centrum mają dostęp do diagnostyki laboratoryjnej, diagnostyki obrazowej – badań ultrasonograficznych, badań tomografii i rezonansu – mogą mieć wykonaną biopsję wątroby. Istnieje możliwość prowadzenia tzw. terapii lokoregionalnych, wykonania resekcji, a choćby możliwość przeszczepienia wątroby, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Liderzy w przeszczepach wątroby
Centrum jest otwarte od poniedziałku do czwartku. Aby się zarejestrować, potrzebne jest skierowanie do poradni transplantologicznej lub gastroenterologicznej z notatką o chorobie wątroby.
Jak czytamy na stronie UCK, w ramach konsultacji zostanie zebrany wywiad, lekarz przeprowadzi badanie przedmiotowe oraz wykonane zostaną podstawowe badania krwi. Następnie w zależności od sytuacji klinicznej zostaną wydane odpowiednie zalecenia. W razie konieczności, specjaliści skierują pacjenta na badania dodatkowe w UCK lub ustalą dalszą hospitalizację – również w gdańskim ośrodku.
Przypomnijmy, iż Uniwersyteckie Centrum Kliniczne jest jednym z liderów pod względem liczby przeszczepień wątroby w Polsce. Tylko w ubiegłym roku w Gdańsku przeszczepiono 78 wątrób, a łącznie już 300.